Piotr Kuczyński, DI Xelion: W Japonii mamy korektę, nie krach

– To, co dzisiaj widzimy, to jest przesada, panika. I wcale się nie zdziwię, jeżeli się okaże, że to była krótkoterminowa okazja do kupna – mówi Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion.

Publikacja: 05.08.2024 18:06

Gościem Aleksandry Ptak-Iglewskiej był Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion. Fot. mat. prasowe

Gościem Aleksandry Ptak-Iglewskiej był Piotr Kuczyński, analityk DI Xelion. Fot. mat. prasowe

Co się wydarzyło w poniedziałek na giełdzie w Japonii? Indeks Nikkei stracił na zamknięciu 12,4 proc. Na te wieści zaczęły reagować kolejne giełdy, w tym warszawska.

Rzeczywiście, chwilami Nikkei 225 tracił nawet powyżej 13 proc. Japoński indeks wyglądał rzeczywiście absolutnie dramatycznie. Powodem podstawowym jest potężne umocnienie jena, dlatego że jen w ciągu miesiąca ze 162 jenów za dolara spadł do 143, czyli około 12 proc. Jak na tę walutę to umocnienie jest potężne. To oczywiście jest wynikiem tego, że Bank Japonii za długo utrzymywał stopy na ultraniskim poziomie, wreszcie zaczął je podnosić i zapowiedział kolejne podwyżki, luzowanie ilościowe też się prawie kończy. To wszystko razem spowodowało, że jen zaczął się umacniać, skończył się więc czas carry trade. Podwyżka uderzyła w banki japońskie w sposób potężny, bo indeks japońskich banków miejscami tracił nawet 17 proc., nie wiem jak się skończyło. Oczywiście mówi się, że recesja w Stanach Zjednoczonych jest możliwa, że dane z USA były takie, że zapowiadają recesję, ale tutaj ja bym był bardzo, ale to bardzo wstrzemięźliwy. W II kwartale w Stanach Zjednoczonych annualizowany PKB wzrósł o 2,8 proc., co dla Stanów Zjednoczonych jest naprawdę solidnym wzrostem, no to gdzie ta recesja? Jednak dane z indeksu menedżerów logistyki dla przemysłu były bardzo słabe, ale przemysł Stanach Zjednoczonych to jest może 3 proc. gospodarki, a 96–97 proc. to są usługi, w związku z tym, też nie przesadzajmy. Dane z amerykańskiego rynku pracy były słabe, to prawda, ale wpłynęło na to bardzo wiele czynników, nawet wydarzenia klimatyczne związane z huraganami. To, co dzisiaj widzimy, to jest przesada, to jest panika i wcale się nie zdziwię, jeżeli się okaże, to będzie jakaś tam okazja, choćby krótkoterminowa, do kupna. Ja w dalszym ciągu uważam, że w III kwartale zacznie się korekta. To w tej chwili się realizuje w Japonii w dość karykaturalnie przerażającym wymiarze, ale to nic innego, jak właśnie taka korekta.

Dlaczego na rynkach takie wstrząsające wrażenie wywołała podwyżka stóp procentowych?

Problemem było to, że ta sytuacja podobała się japońskim eksporterom. Japonia jest potęgą eksportową, w związku z tym im słabszy jen, tym lepiej, bo tym większa konkurencyjność samochodów z Japonii w przeliczeniu na inne waluty, te Mazdy i Toyoty tanieją, podobnie inne produkty japońskie. Doszło już jednak do naprawdę olbrzymiej przeceny jena i Bank Japonii musiał to w końcu zatrzymać. Wszyscy wiedzieli, że w końcu musi zacząć podnosić stopy. Według mnie dopuścił do zbyt dużego osłabienia jena, dlatego gdy zaczął działać wreszcie stosunkowo normalnie, to zniekształcił całą sytuację przez zbyt późne działanie.

Jak na tę katastrofę na giełdach zareagował rynek walut? Czy jen dalej jest bezpieczną przystanią?

Na rynku walutowym nie ma bezpiecznych przestani, ponieważ jest on zawsze zmienny, trudno obliczalny. Wszyscy ci, którzy handlują walutami, muszą brać pod uwagę, że ponad 70 proc. inwestorów na tym rynku ponosi straty. W związku z tym, ja bym o bezpiecznych walutach nie mówił. Jedyną na razie bezpieczną walutą, jest dolar, do którego się ucieka, kiedy na świecie rzeczywiście jest duży niepokój. Przy czym w tej chwili sytuacja jest nieco inna, bo te dane z czwartku i piątku, dwa zestawy danych, zatrzęsły rynkami, bo osłabł dolar w stosunku do euro, i również zaszkodziły rynkom akcji. W związku z tym rzeczywiście dolar w tej chwili traci, ale jest uznawany za bezpieczną walutę w sytuacji, kiedy światu coś grozi. Na razie grozi nam wojna na Bliskim Wschodzie, myślę jednak, w tej chwili świat tego nie zakłada, bo gdyby zakładał, to cena złota byłaby dużo wyższa. Co zaś wyniknie z konfliktu irańsko-izraelskiego, to się okaże.

Jaki może być efekt tej przeceny na giełdach?

Nie wiem, co będzie za kilka dni. Zawsze mówię, że sprzedawanie w panice jest brakiem rozsądku. A po drugie, powiedzenie amerykańskie mówi „kupuj, kiedy się leje krew”. Nie chodzi o tę krew rozlaną w wyniku działań wojennych, ale przede wszystkim, kiedy widać czerwień na wykresach, w notowaniach, kiedy indeksy mocno spadają. Ja uważam, że ta przecena jest szalona, jest za duża i zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że to może być nawet okazja do kupna akcji, chociaż III kwartał nie będzie dobry dla rynków akcji.

Czy można się spodziewać wyprzedaży akcji na giełdach?

Od dłuższego czasu mówimy, że bezpieczną przystanią w III kwartale na pewno jest rynek funduszy dłużnych, obligacje. Rentowność w Stanach, w Niemczech, w Polsce gwałtownie spada. Wszyscy czekają na obniżki stóp, oprócz Japonii, w związku z tym rentowność powinna się, a ceny obligacji powinny rosnąć. W ciągu ostatniego miesiąca indeks, taki skonsolidowany indeks obligacji polskich, zyskał 3 proc. To dużo mówi o tym, jak wygląda sytuacja na rynku papierów dłużnych.

Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander Bank: Bankowa hossa wróci. W II półroczu 2025 r.
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Emerytura
Jak oszczędzać na kontach IKE i IKZE?
Inwestycje
Złagodzenie konfliktu Izraela z Iranem sprowokowało ostrą wyprzedaż ropy
Inwestycje
Polityka daje o sobie znać na rynku japońskim. Nikkei 225 wysyła pozytywne sygnały
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Inwestycje
Proces analizy podwójnej istotności dla ESRS E4 – standardu w zakresie bioróżnorodności i ekosystemów