Sobiesław Kozłowski, Noble Securities: WIG w tym roku dojdzie do 90 tys. pkt.

W tym roku krajowy rynek powinien zachowywać się dalej nieźle. Dopiero kolejny może przynieść spadki – przewiduje Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.

Publikacja: 11.01.2024 19:17

Gościem Dariusza Wieczorka w czwartkowym programie „Prosto z Parkietu” był Sobiesław Kozłowski, dyre

Gościem Dariusza Wieczorka w czwartkowym programie „Prosto z Parkietu” był Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities.

Foto: parkiet.tv

Amerykański S&P 500 zaczął ten rok od zniżek, ale znów zbliża się do historycznych szczytów ustanowionych dwa lata temu. Czy tym razem uda mu się wybić ponad opór?

Noble Securities

S&P 500 w ostatnich tygodniach konsoliduje się tuż pod historycznym szczytem. Analiza techniczna wskazuje jednak, że indeks jest blisko wysłania sygnału sprzedaży, który pokazuje wskaźnik RSI. W ostatnim czasie na amerykańskim rynku da się zauważyć, że stopniowo rośnie odsetek spółek, które zyskują na wartości. Krótko mówiąc, rynek rośnie większą szerokością. Na ten moment przewaga kupujących – historycznie – jest wysoka. Jest to sygnał, przy którym warto się zatrzymać. Tak wysoki optymizm, jaki obserwujemy za oceanem, może wskazywać na euforię inwestorów. Warto więc zachować czujność, bo rynek może być wrażliwy na negatywne bodźce, które przyniosą schłodzenie. Czy pogorszenie nastrojów nastąpi i w jakiej skali będzie, zobaczymy. Często jest jednak tak, że ta ostatnia część zwyżek w trendzie wzrostowym jest dynamiczna. Nie chcę przez to powiedzieć, że nadszedł moment na zmniejszanie czy też zwiększanie pozycji, ale warto zachować ostrożność. Szczególnie że jesteśmy po niezwykle udanym 2023 r., kiedy to stopy zwrotu zostały mocno poprawione jeszcze w IV kwartale.

Zwykle rok poprzedzający wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych jest bardzo udany dla inwestorów i tak też było tym razem. Jak z kolei z perspektywy zachowania rynków wygląda zazwyczaj rok wyborczy?

Według naszych analiz czwarty rok prezydentury jest najczęściej okresem konsolidacji na rynku akcji, przynajmniej jeśli chodzi o S&P 500. W scenariuszu bazowym zakładamy więc, że indeksy akcji będą poruszać się zarówno lekko do góry, jak i nieznacznie w dół. Jest też ryzyko, ale raczej małe, dużego negatywnego zaskoczenia. Bazując na scenariuszu bazowym, spodziewamy się raczej utrzymania indeksów na obecnych, czyli dość wysokich poziomach. Jeśli Fed zacznie obniżać stopy procentowe, a gospodarka podtrzyma siłę, to z tej perspektywy raczej nie ma czynników do silnych spadków, chyba że mielibyśmy bardzo negatywne zaskoczenie. Pewnie jednak będzie mało chętnych do grania na spadki, bo 2023 r. pokazał, że liczenie na negatywne zaskoczenia może być kosztowne i się wcale nie zmaterializować.

Rynkom akcji zazwyczaj sprzyja wzrost sumy bilansowej Fedu. Od jakiegoś czasu Rezerwa Federalna zmniejsza bilans, a jednak akcje zachowują się mocno.

Noble Securities

Od 2008 r. mamy niejako paradygmat wzorca polegający na tym, że wzrost sumy bilansowej Fedu sprzyja zachowaniu S&P 500. Wyjątkiem był okres w latach 2018–2019. Wydaje się, że to jest dobra analogia, którą warto monitorować. Oczywiście w tym wspomnianym okresie były także spadkowe korekty, nawet dynamiczne, ale jednak przeważały zwyżki. Malejąca suma bilansowa Fedu z założeniem miękkiego lądowania gospodarki z jednej strony i obniżkami stóp procentowych z drugiej to bardzo rzadki miks, ale możliwy do zrealizowania w 2024 r. Jeśli jednak z czasem pojawiłyby się fundamentalne argumenty za przeceną, to warto będzie podjąć dynamiczne decyzje o zmniejszeniu zaangażowania w akcje, natomiast po punkcie przegięcia – o zwiększaniu. Elastyczność i odpowiednie zagrania czasowe mogą mieć kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o wyniki naszych inwestycji w 2024 r.

Jak będzie wyglądać teraz polityka pieniężna Fedu?

Noble Securities

Na ten moment rynek zakłada, że w marcu nastąpi pierwsza obniżka stóp procentowych, a następne posiedzenia przyniosą kolejne cięcia po 25 pkt baz., co łącznie będzie oznaczać zmniejszenie się stóp o 1,5 pkt proc. Stopniowe obniżanie stopy procentowej wraz ze spadkiem inflacji byłoby scenariuszem wymarzonym dla akcji, ale też i dla obligacji.

Co dzieje się teraz na amerykańskim rynku obligacji?

Noble Securities

Od października do stycznia rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich spadły z 5 proc. poniżej 3,9 proc., czyli bardzo mocno, o prawie 1,2 pkt proc. Aktualnie mamy lekką korektę tego silnego spadku. Rentowności konsolidują się w okolicach 4,09 proc. Każda kolejna obniżka stóp sprzyjałaby obniżaniu się rentowności i zarazem zbliżaniu się tego wskaźnika w okolice 3,3 proc.

Jak może to wpłynąć na amerykańską walutę?

Noble Securities

Technicznie zarówno EUR/USD, jak i indeks dolara DXY są w długoterminowych trójkątach i wybicie z tych formacji wyznaczy dalszy kierunek. Na ten moment wydaje się, że nieprzebicie przez eurodolara pułapu 1,12 sprzyja umocnieniu dolara. Jeśli Fed jednak wolniej obniżałby stopy procentowe, to byłby to argument za silniejszym dolarem. Pytanie, czy ten oczekiwany przez rynki scenariusz się zrealizuje, czy też determinacja Fedu do zbicia oczekiwań inflacyjnych i dojścia do celu weźmie górę. Wydaje się, że umocnienie dolara jest minimalnie bardziej prawdopodobne niż jego osłabienie. Jak na razie nie widać przełomu na rynku walut.

Co ten rok może przynieść na GPW?

Noble Securities

Nasze analizy wskazują na wzrost WIG do blisko 90 tys. pkt w trakcie 2024 r. z ryzykiem osłabienia w 2025 r. Ubiegły rok łamał jednak wiele schematów. Ostatnie cztery sesje 2023 r. oraz pierwsze dwie sesje 2024 r. zamiast tzw. rajdu św. Mikołaja przyniosły spadek WIG20 o nieco ponad 2 proc. Zwykle lata zaczynające się bez rajdu św. Mikołaj przynosiły konsolidację w okresie do lutego, a następnie słabość akcji do połowy marca z próbą odreagowania do czerwca i później z ryzykiem cofnięcia w kolejnych miesiącach. Zachowanie rynku na przełomie lat wskazuje na duże prawdopodobieństwo także takiego scenariusza.oprac. paan

Noble Securities

Inwestycje
Kamil Stolarski, Santander Bank: Bankowa hossa wróci. W II półroczu 2025 r.
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Emerytura
Jak oszczędzać na kontach IKE i IKZE?
Inwestycje
Złagodzenie konfliktu Izraela z Iranem sprowokowało ostrą wyprzedaż ropy
Inwestycje
Polityka daje o sobie znać na rynku japońskim. Nikkei 225 wysyła pozytywne sygnały
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Inwestycje
Proces analizy podwójnej istotności dla ESRS E4 – standardu w zakresie bioróżnorodności i ekosystemów