Jeśli chodzi o sprawozdawczość za 2022 rok, to mamy do czynienia z bardzo istotnymi zmianami w zakresie taksonomii. O ile raportując jeszcze za rok 2021 spółki, które podlegały temu obowiązkowi (czyli jednostki zainteresowania publicznego zatrudniające powyżej 500 osób i przekraczające sumę bilansową 85 mln zł lub wykazujące przychody powyżej 170 mln zł) miały wykazać jedynie, czy podlegają taksonomii UE czy też nie, o tyle za 2022 rok sporządzają już pełne raportowanie w zakresie istotnego wpływu dla dwóch z sześciu celów środowiskowych, tzn. przeciwdziałaniu zmianom klimatu i adaptacji do zmian klimatu. Brak konieczności raportowania w zakresie istotnego wpływu dla pozostałych czterech celów środowiskowych wynika z niezatwierdzenia odpowiednich przepisów na czas. Co ciekawe, w opublikowanym 19 grudnia ogłoszeniu Komisji UE nie wskazano wprost, że takiego obowiązku nie ma, tylko użyto sformułowania, że Komisja nie spodziewa się raportowania w zakresie pozostałych czterech celów z uwagi na brak zatwierdzonych przepisów.
Tak czy inaczej ilość zmian w porównaniu z poprzednim rokiem jest olbrzymia. To, że mamy raportowanie istotnego wpływu dla dwóch celów, nie oznacza bowiem, że nie musimy sprawdzić, czy nie wyrządzamy szkody w zakresie pozostałych celów środowiskowych. Ponadto musimy wyliczyć, na ile jesteśmy zrównoważeni środowiskowo. Czyli patrzymy, jaki procent działalności jest objęty taksonomią, a jaki nie, a poza tym wyodrębniamy z działalności objętej taksonomią tę działalność, która spełnia techniczne kryteria kwalifikacji, czyli jest zrównoważona. To nie jest prosty i łatwy proces. Będzie to też najbardziej czasochłonna część pracy przy sprawozdawczości niefinansowej za 2022 rok.
Kolejnym wymogiem jest wyliczenie kluczowych wskaźników finansowych dotyczących obrotu, nakładów inwestycyjnych oraz wydatków operacyjnych. Oczywiście aby ten proces sprawnie przebiegał, potrzebny jest odpowiedni system raportowania wewnętrznego tych danych.
Na tym wymogi dotyczące raportowania niefinansowego się nie kończą. Należy podkreślić, że spółka nie może raportować działalności zrównoważonej, jeżeli nie spełnia tzw. minimalnych gwarancji. Są to wymogi w zakresie praw pracownika, uczciwej konkurencji, przestrzegania przepisów podatkowych oraz antykorupcyjnych. To oznacza, że od 2022 roku emitenci podlegający raportowaniu niefinansowemu muszą mieć wdrożone odpowiednie procedury w zakresie minimalnych gwarancji, monitorować incydenty, jak również reakcje na nie, a na koniec ocenić efektywność funkcjonowania tych procedur.
Kolejnym nowym wymogiem w zakresie taksonomii będzie konieczność ujawnienia informacji kontekstowych, czyli dodatkowych informacji w zakresie dezagregacji danych, informacji jakościowych, informacji dotyczących planów inwestycyjnych.