Jak obliczyć % obrotów, nakładów inwestycyjnych i wydatków operacyjnych zgodnych z taksonomią?
Metodę obliczania kluczowych wskaźników wyników reguluje załącznik I do rozporządzenia KE z 6 lipca 2021 roku dotyczącego sprecyzowania treści i prezentacji informacji dotyczących zrównoważonej środowiskowo działalności gospodarczej.
Kluczowe wskaźniki wyników związane z obrotem (KPI Obrotu) oblicza się jako stosunek przychodów związanych z działalnością zgodną z systematyką do ogółu przychodów ze sprzedaży. Są to te same przychody, które pokazujemy w sprawozdaniu finansowym niezależnie od tego, czy zostało ono przygotowane zgodnie z międzynarodowymi standardami sprawozdawczości finansowej czy ustawą o rachunkowości, gdyż przepisy dopuszczają stosowanie równoważnych standardów w tym zakresie. Najważniejsze przy wyliczeniu przychodów prezentowanych w liczniku jest pogrupowanie przychodów w spółce w odpowiednie strumienie i przypisanie ich do odpowiednich działalności wskazanych w taksonomii. Uproszczenie w postaci przypisania kodów PKD do kodów NACE może nieść za sobą ryzyko błędu.
W przypadku kluczowych wskaźników związanych z nakładami inwestycyjnymi (CapEx, KPI dotyczące nakładów inwestycyjnych) sytuacja nieco bardziej się komplikuje. Przede wszystkim należy podkreślić, że mówimy o nakładach inwestycyjnych związanych z działalnością zrównoważoną. To znaczy, że sama inwestycja może nie być zrównoważona środowiskowo, ale z uwagi na to, że służy do generowania przychodów zrównoważonych środowiskowo, jest jako taka traktowana. To jednak nie wszystko, co należy uwzględnić. Zgodnie z przepisami o taksonomii w KPI dotyczącym nakładów inwestycyjnych przy wyliczaniu wskaźnika ujmowane w liczniku są także nakłady inwestycyjne na adaptację działalności gospodarczej do zmian klimatu. Kolejnym elementem licznika są nakłady już poniesione, ale związane z planami zwiększenia zakresu działalności o tę zrównoważoną środowiskowo. Plany te są dodatkowo ograniczone pewnymi warunkami, które przedsiębiorca powinien spełnić. W zależności od możliwych zmian w taksonomii okres dotyczący wdrożenia tych planów może się odpowiednio wydłużyć. To oznacza, że w liczniku możemy mieć już poniesione nakłady, nawet kiedy jeszcze spółka nie prowadzi działalności zrównoważonej środowiskowo. Z kolei w mianowniku mamy (prezentowane w sprawozdaniu finansowym) zwiększenia związane z rzeczowymi aktywami trwałymi, wartościami niematerialnymi, nieruchomościami inwestycyjnymi, aktywami biologicznymi czy leasingiem.
Kolejnym kluczowym wskaźnikiem jest ten związany z wydatkami operacyjnymi (OpEx, KPI w odniesieniu do wydatków operacyjnych). Aby go dobrze policzyć, należy pamiętać, że wskaźnik ten ma niewiele wspólnego z kosztami operacyjnymi wykazywanymi w sprawozdaniu finansowym. Jest on zaledwie wycinkiem tych kosztów, najczęściej powiązanych z utrzymaniem aktywów trwałych, ale nie tylko. Z uwagi na to, że informacje o parametrach potrzebnych do wyliczenia tego wskaźnika nie wynikają wprost ze sprawozdań czy nawet ksiąg rachunkowych, jest on najtrudniejszy do policzenia. Na szczęście, w przypadku wielu przedsiębiorstw może się okazać, że jest on również nieistotny. Często jednak możemy spotkać firmy, w których inwestycje stanowią znaczącą część sumy bilansowej albo nawet jej większość i tam na pewno nie unikniemy konieczności policzenia tego wskaźnika. To, co może pomóc, to wdrożenie odpowiednich procesów i systemu kontroli wewnętrznej pozwalających nam zbierać odpowiednie dane. Może to dotyczyć wdrożenia odpowiednich analityk do kont rachunkowych, raportowania czasu pracy przez pracowników w oparciu o poszczególne projekty czy innego systemu gromadzenia danych. Przy kalkulacji OpEx w mianowniku uwzględniamy bezpośrednie nieskapitalizowane koszty prac badawczo-rozwojowych, koszty renowacji budynków, koszty konserwacji i naprawy aktywów trwałych, leasing krótkoterminowy, a także koszty związane z bieżącą obsługą środków trwałych w celu zapewnienia ciągłego i efektywnego funkcjonowania tych aktywów. W liczniku ujmujemy tę część tych wydatków, która dotyczy aktywów związanych z działalnością zrównoważoną środowiskowo (w tym także szkoleń), aktywów związanych z planami inwestycyjnymi omawianymi przy okazji CapExu oraz zakupy produktów z działalności zrównoważonej oraz indywidualnych środków, np. umożliwiających działalności stanie się niskoemisyjną (pod warunkiem ich wdrożenia i uruchomienia w ciągu 18 miesięcy).