Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.02.2022 16:17 Publikacja: 28.02.2022 15:34
Milena Olszewska-Miszuris Prezes Zarządu WM Advisory sp. z o.o.
Foto: materiały prasowe
Czy dobre praktyki i raporty dotyczące stosowania DPSN2021 były przez analityków i zarządzających postrzegane jako ważne źródło wiedzy czy to, że pojawił się skaner DPSN GPW coś w tym zmieniło?
Zaczęłabym od tego, czy ład korporacyjny jest ważny dla uczestników rynku kapitałowego, głównie dla inwestorów instytucjonalnych i analityków. Moim zdaniem tak, jest on ważny. Oprócz subiektywnych odczuć mogę się także posłużyć badaniami z września 2020 r., które miałam okazję przeprowadzić (link do badania: https://www.cfapoland.org/application/media/images/pdf_pliki/CFA proc.20Society-Poland-ankieta-o-ladzie-korporacyjnym.pdf). W tych badaniach ponad 100 uczestników instytucjonalnej części rynku odpowiadało na pytania dotyczące DPSN i ładu korporacyjnego. Z badań wyniknęło, że ład korporacyjny jest istotny dla inwestorów i jest to tym ważniejsze zagadnienie, im dłużej dana osoba pracuje się na rynku. Warto tutaj wspomnieć o definicji ładu korporacyjnego. Zakorzeniona jest definicja książkowa mówiąca, że jest to sposób, w jaki spółki są zarządzane i kontrolowane, ale praktycznie tyle samo wskazań ma definicja, która mówi, że jest to sposób, w jaki traktowani są inwestorzy mniejszościowi. Jeśli chodzi o to, czy wcześniejsze DPSN2016 były brane pod uwagę, to badanie pokazało, że ponad połowa uczestników rynku kapitałowego znała dobrze lub średnio DPSN2016, ale też spora część mówiła wprost, że zna je słabo. Ankietowani pytani o wiarygodność oświadczeń odpowiadali najczęściej, że DPSN2016 uzupełnianie były automatycznie, na zasadzie kopiuj-wklej i ciężko było im określić, czy te zasady były rzeczywiście stosowane czy też nie. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią było to, że te oświadczenia były pobieżnie przeglądane przy okazji przeglądania raportów rocznych. Przygotowując teraz raporty roczne, warto pamiętać, że inwestorzy instytucjonalni spojrzą na te deklaracje dotyczące DPSN2021. Jeśli chodzi o nowe DPSN to jeszcze nie mamy badań, natomiast należy zauważyć, że nowe dobre praktyki odpowiadają na wiele postulatów zgłaszanych przez inwestorów instytucjonalnych, którzy wskazywali, że zależy im na elektronicznym udostępnieniu formularzy, co jest możliwe dzięki skanerowi DPSN udostępnianemu przez GPW, a także na zmniejszeniu liczby zasad i to też się wydarzyło. Obecne DPSN2021 są bardziej przyjazne dla inwestorów instytucjonalnych i analityków, dobrym narzędziem jest skaner DPSN, więc będą się one stawać bardzo istotnym narzędziem dla inwestorów instytucjonalnych. Na korzyść DPSN2021 przemawia również to, iż wiele środowisk, np. GPW, SEG, członkowie Komitetu Ładu Korporacyjnego, wykonało dużo pracy, żeby rozpropagować DPSN2021.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas