Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.02.2022 16:17 Publikacja: 28.02.2022 15:34
Milena Olszewska-Miszuris Prezes Zarządu WM Advisory sp. z o.o.
Foto: materiały prasowe
Czy dobre praktyki i raporty dotyczące stosowania DPSN2021 były przez analityków i zarządzających postrzegane jako ważne źródło wiedzy czy to, że pojawił się skaner DPSN GPW coś w tym zmieniło?
Zaczęłabym od tego, czy ład korporacyjny jest ważny dla uczestników rynku kapitałowego, głównie dla inwestorów instytucjonalnych i analityków. Moim zdaniem tak, jest on ważny. Oprócz subiektywnych odczuć mogę się także posłużyć badaniami z września 2020 r., które miałam okazję przeprowadzić (link do badania: https://www.cfapoland.org/application/media/images/pdf_pliki/CFA proc.20Society-Poland-ankieta-o-ladzie-korporacyjnym.pdf). W tych badaniach ponad 100 uczestników instytucjonalnej części rynku odpowiadało na pytania dotyczące DPSN i ładu korporacyjnego. Z badań wyniknęło, że ład korporacyjny jest istotny dla inwestorów i jest to tym ważniejsze zagadnienie, im dłużej dana osoba pracuje się na rynku. Warto tutaj wspomnieć o definicji ładu korporacyjnego. Zakorzeniona jest definicja książkowa mówiąca, że jest to sposób, w jaki spółki są zarządzane i kontrolowane, ale praktycznie tyle samo wskazań ma definicja, która mówi, że jest to sposób, w jaki traktowani są inwestorzy mniejszościowi. Jeśli chodzi o to, czy wcześniejsze DPSN2016 były brane pod uwagę, to badanie pokazało, że ponad połowa uczestników rynku kapitałowego znała dobrze lub średnio DPSN2016, ale też spora część mówiła wprost, że zna je słabo. Ankietowani pytani o wiarygodność oświadczeń odpowiadali najczęściej, że DPSN2016 uzupełnianie były automatycznie, na zasadzie kopiuj-wklej i ciężko było im określić, czy te zasady były rzeczywiście stosowane czy też nie. Najczęściej wskazywaną odpowiedzią było to, że te oświadczenia były pobieżnie przeglądane przy okazji przeglądania raportów rocznych. Przygotowując teraz raporty roczne, warto pamiętać, że inwestorzy instytucjonalni spojrzą na te deklaracje dotyczące DPSN2021. Jeśli chodzi o nowe DPSN to jeszcze nie mamy badań, natomiast należy zauważyć, że nowe dobre praktyki odpowiadają na wiele postulatów zgłaszanych przez inwestorów instytucjonalnych, którzy wskazywali, że zależy im na elektronicznym udostępnieniu formularzy, co jest możliwe dzięki skanerowi DPSN udostępnianemu przez GPW, a także na zmniejszeniu liczby zasad i to też się wydarzyło. Obecne DPSN2021 są bardziej przyjazne dla inwestorów instytucjonalnych i analityków, dobrym narzędziem jest skaner DPSN, więc będą się one stawać bardzo istotnym narzędziem dla inwestorów instytucjonalnych. Na korzyść DPSN2021 przemawia również to, iż wiele środowisk, np. GPW, SEG, członkowie Komitetu Ładu Korporacyjnego, wykonało dużo pracy, żeby rozpropagować DPSN2021.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Koniunktura na rynku akcji będzie zależała od kolejnych decyzji Trumpa. Gdyby rozpoczął wojnę celną to podniesie ona inflację. No i wtedy zacząłby się problem. Ale ja nie wierzę w rozpętanie wojny handlowej - mówi Piotr Kuczyński analityk DI Xelion.
– Będąc początkującym inwestorem, chciałbym znaleźć instrument, który pozwoli nie przejmować się tym, kto jest prezydentem, czy będzie wojna handlowa. Wtedy bym wybrał uniwersalny ETF – mówi Michał Wojciechowski, wicedyrektor biura maklerskiego mBanku.
Część towarzystw funduszy inwestycyjnych, biur maklerskich czy firm doradczych już opublikowała swoje tegoroczne prognozy albo zrobi to lada moment. W poniższej tabeli prezentujemy nasze zestawienie oczekiwań wobec kilku głównych klas aktywów.
Inflacja przestaje już być zmorą oszczędzających, ale banki wciąż nie rozpieszczają klientów depozytami. W takich okolicznościach warto rozejrzeć się za papierami dłużnymi. Jak wygląda dziś rynek obligacji skarbowych i korporacyjnych i jakie oferuje oprocentowanie?
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Wysoka zmienność powróciła na rynek gazu ziemnego. Jego notowania znów znalazły się powyżej poziomu 4 USD za 1 mln BTU (jednostka energii – British Thermal Unit). W poniedziałek w pewnym momencie cena rosła o około 10 proc. i doszła nawet do poziomu 4,3 USD, osiągając najwyższą od ponad dwóch lat.
Ropa naftowa zalicza imponujący początek roku. Jej notowania w 2025 r. urosły już o prawie 7 proc. W poniedziałek cena ropy odmiany WTI znalazła się powyżej 77 USD za baryłkę, a odmiany Brent przebiła nawet 81 USD i był to kolejny dzień wzrostów w wykonaniu „czarnego złota”.
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Podstawową cechą sporu korporacyjnego jest to, że ryzyko jego wystąpienia jest rzeczą stałą. Różne w czasie może być tylko jego natężenie, co przekłada się na szansę wyprzedzającego wyłapania zbliżającego się zagrożenia.
Porozumienia akcjonariuszy to jedno z najbardziej kontrowersyjnych i złożonych zagadnień dotyczących obrotu akcjami na rynku regulowanym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas