Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.03.2018 04:00 Publikacja: 06.03.2018 04:00
– Komentarze z CERAWeek mogą okazać się ważne dla kształtowania się notowań ropy naftowej. Ze szczególnym zainteresowaniem śledzone będą wypowiedzi dotyczące potencjalnej kontynuacji współpracy producentów ropy od 2019 r., czyli po zakończeniu obowiązywania obecnego porozumienia naftowego. Na razie pojawiły się w weekend jedynie lakoniczne wypowiedzi ze strony prezesa OPEC i jednocześnie ministra ds. ropy naftowej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Suhaila Mohammeda al-Mazrouei. Powiedział on, że na tym etapie kraje OPEC nie rozmawiały jeszcze na temat przedłużenia współpracy, ale cały czas mają one na uwadze kwestię kontroli globalnej podaży ropy naftowej – twierdzi Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ. Jednocześnie zwraca ona uwagę na jeszcze jeden istotny fakt, który może odbić się na notowaniach ropy naftowej. – Międzynarodowa Agencja Energii opublikowała raport, w którym podniosła prognozy produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Według tej instytucji, wzrost ten będzie powiązany z dynamicznym wzrostem wydobycia ropy naftowej z łupków, wypełniającym z nawiązką lukę związaną z mniejszą produkcją ropy naftowej z konwencjonalnych źródeł. W opinii MAE, produkcja ropy w USA wzrośnie o 2,7 mln baryłek dziennie do poziomu 12,1 mln baryłek dziennie do roku 2023. Wcześniejsze prognozy tej instytucji zakładały wzrost o 1,4 mln baryłek do roku 2022 – podkreśla Sierakowska. W poniedziałek za baryłkę ropy typu WTI płacono około 61 dolarów. PRT
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas