Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.07.2018 05:10 Publikacja: 27.07.2018 05:10
Foto: Adobestock
Zainspirowany jednym z wpisów na forum portalu bitcoin.pl, w którym autor testuje strategie kupowania różnych kryptowalut z rankingu kapitalizacji publikowanego na portalu coinmarketcap.com, sprawdziłem roczne stopy zwrotu pierwszej dziesiątki dla ostatnich kilku lat. Niestety, dostępne dane sięgają maksymalnie 2014 r., więc próba wielka nie jest. Nad wynikami warto się jednak pochylić z co najmniej kilku powodów.
Wspomniany wpis na forum popełnił użytkownik o nazwie „benq". Postanowił wziąć TOP 20 kryptowalut ze wspomnianego rankingu, zbudować z niego teoretyczny portfel o równych wagach, a następnie sprawdzić, jak sobie radził w okresie lipiec 2016 – lipiec 2018. Z jego obliczeń wynika, że w ciągu tych dwóch, niewątpliwie burzliwych, lat taki portfel przyniósłby zysk w wysokości 1522 proc. Całkiem nieźle. Zwłaszcza jak porównać to do WIG20, który w analogicznym okresie wzrósł o niecałe 21 proc. Patrząc przez pryzmat samej stopy zwrotu, warszawskie blue chips nie umywają się do tych kryptowalutowych. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę ryzyko mierzone głębokością największej korekty w analizowanym czasie, to wnioski są nieco inne. Kapitalizacja rynku kryptowalut zmniejszyła się od szczytowego momentu w grudniu 2017 r. do dołka z końca czerwca z 600 mld USD do 245 mld USD, co oznacza spadek o 60 proc. Tymczasem WIG20, od szczytu ze stycznia do dołka z czerwca, zanurkował o 21 proc. Potwierdza się więc stara zasada – im większy potencjalny zysk, tym większe potencjalne ryzyko.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Od strony fundamentalnej akcje spółek notowanych na GPW mimo wzrostów nie są drogie. WIG ma szanse dojść do magicznej bariery 100 tys. pkt, a nawet ją przebić o kilka procent pod pewnymi warunkami – mówi Sebastian Buczek, prezes i założyciel Quercus TFI.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Inwestorzy indywidualni na całym świecie trzymają się strategii długoterminowych, aby radzić sobie z zmiennością rynku. Podobne zachowania można zaobserwować także w Polsce: 52 proc. inwestuje w długim horyzoncie czasowym – na lata lub nawet dekady.
Przed nami prawdopodobnie kluczowe dni, jeśli chodzi o cła, którymi straszy amerykański prezydent. Inwestorzy na Starym Kontynencie wahali się dość długo, ale wreszcie uciekają od akcji w stronę obligacji.
– Amerykanie są dużym eksporterem rolnym, możliwe, że za chwilę będziemy oglądali sytuację odwrotną, że dojdą do tak wysokiego poziomu ceł, że zaczną na tym tracić i wtedy ta polityka będzie rewidowana – mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolnego w Pekao.
Analitycy Goldman Sachs podwyższyli prognozę dla cen złota. Spodziewają się oni, że na koniec 2025 r. uncja kruszcu będzie kosztowała 3300 dolarów.
Na warszawskiej giełdzie wciąż mamy hossę pasjonatów. Liczę, że przebicie przez WIG 100 tys. pkt sprawi, że o rynku będzie mówiło się nie tylko w specjalistycznych mediach – mówi Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Akcje spółki taniały mimo niewielkiego wzrostu zysków i rentowności notowanych w ubiegłym roku. W tym roku zarząd liczy się z kontynuacją negatywnych trendów. Jednocześnie skupia się na realizacji kluczowych celów strategicznych.
Żyjemy w epoce pełnej turbulencji na rynkach finansowych – pandemie, konflikty zbrojne, niepewność polityczna, widmo kryzysu zadłużenia w USA i dynamicznie zmieniające się polityki gospodarcze na świecie sprawiają, że inwestorzy szukają sposobów na ochronę swojego kapitału, jaki i zachowanie możliwości osiągnięcia zysków - nawet w 'trudnych' warunkach.
Wkrótce koncern powinien przedstawić długoterminowy plan rozwoju, być może nawet z perspektywą do 2055 r. Priorytetem jest zagwarantowanie grupie perspektywicznych i stabilnych warunków wydobycia, wzbogacania i hutnictwa miedzi i srebra.
Dzięki planowanemu wzrostowi EBIDTA oraz zrealizowanemu obniżeniu zadłużenia, transfer do akcjonariuszy w najbliższych latach mocno wzrośnie. Czy będzie to paliwem do dalszego wzrostu wyceny na giełdzie?
Przy okazji publikacji wyników za 2024 r., Polenergia poinformowała także o założeniach nowej strategii spółki do 2030 r. W jej efekcie Polenergia ma zanotować ponad dwukrotny wzrost EBITDA i blisko 1 GW mocy więcej do 2030 r.. Morska energetyka ma być głównym celem spółki co jest zresztą konsekwencją największych nakładów inwestycyjnych. Finalnej decyzji inwestycyjnej dla dwóch farm offshore jednak jeszcze nie ma.
Władze Aliora przedstawiają ambitne plany rozwojowe. W strategii nie ma ani słowa o potencjalnej fuzji z Pekao. W celach na 2027 rok Alior zakłada przeznaczenie na dywidendę ponad 50 proc. zysku. Bank jest dziś najsilniejszą spółką wśród blue chipów
Czy inwestycje w luksus mogą być alternatywą dla złota, bezpieczna przystanią w czasach napięć? To pytanie jest całkiem na miejscu, bo rynek dóbr luksusowych urósł w ubiegłym roku aż o... jedną czwartą, o 24,6 proc. obliczył KPMG w swoim raporcie z rynku luksusu. Najsilniejszym motorem rozwoju są - samochody z półki premium i luksusowych, które wzrosły rok do rok aż o blisko 35 proc. do 36 mld zł
Cena bitcoina wzrosła o około 10 proc. od tegorocznego minimum, co daje nadzieję na dalsze zwyżki. Nastroje na rynku osiągnęły skrajny pesymizm.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas