Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.07.2019 18:00 Publikacja: 27.07.2019 18:00
Jeśli zapoznajemy się z rekomendacją dotyczącą nieznanej nam dotąd spółki, to zdecydowanie warto uważnie przeczytać opis jej działalności, rynków, na których funkcjonuje, konkurencji itp.
Foto: Archiwum
Dla inwestorów jedną z najważniejszych pomocy w podejmowaniu decyzji o zakupie lub sprzedaży akcji są rekomendacje wydawane przez analityków. Jaką część pana obowiązków zawodowych stanowi przygotowywanie takich rekomendacji?
Michał Sztabler: Analitycy zatrudnieni w domach maklerskich mają wiele dość różnorodnych zadań do wykonania, m.in. przygotowują komentarze dzienne dla inwestorów, różnego rodzaju biuletyny czy newslettery. Ale właśnie prace nad rekomendacjami pochłaniają najwięcej czasu. Ja poświęcam na tę aktywność ponad połowę czasu pracy. Niestety, w ostatnich latach jest to czynność jeszcze bardziej absorbująca ze względu na kwestie prawne. Paradoksalnie, wydłużenie czasu pracy nad rekomendacjami nie zawsze jest z korzyścią dla inwestorów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas