Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.06.2020 08:21 Publikacja: 12.06.2020 20:00
dr Mirosław Kachniewski, prezes zarządu? Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Foto: materiały prasowe
Dotychczas nie mieliśmy sporów dotyczących problemów związanych ze zdalnym udziałem w walnym, nie mamy zatem doświadczeń, czego mogą one dotyczyć, a tym bardziej nie wiemy, jakich rozstrzygnięć sądowych możemy się spodziewać. Potencjalnie takich problemów może być bardzo wiele, poczynając od identyfikacji akcjonariuszy, poprzez ograniczanie ich praw, a na zarzutach ograniczania udziału kończąc.
Zdecydowanie największy obszar ryzyk dotyczy nieuniknionego ograniczania praw akcjonariuszy zdalnych. Żadna regulacja nie przewiduje, że komfort udziału z dowolnego miejsca na świecie okupiony jest niemożnością realizacji części uprawnień. Przyjmuje się fikcyjne założenie, że udział zdalny jest „za darmo", że różni się od tradycyjnego udziału jedynie miejscem, w którym przebywa uczestnik. Tymczasem realizacja niektórych uprawnień spoza miejsca walnego jest niemożliwa (np. przewodniczenie obradom) lub bardzo utrudniona (np. udział w wyborach członków rady nadzorczej w drodze głosowania oddzielnymi grupami).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wskaźnik ceny do zysku na Wall Street wciąż jest wysoko i ciężko jest mówić o tym, aby był to dobrym moment do kupowania akcji w USA. Z kolei w przypadku GPW trudno mówić, że jest to moment do sprzedawania akcji – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zdaniem uczestników rynku do osiągnięcia przez WIG kolejnego psychologicznego poziomu trzeba będzie poczekać co najmniej do 2030 r. Mediana wskazań mówi jednak o roku 2034.
W tej dekadzie, do 31 grudnia 2030 r., WIG może dojść do 200 tys. pkt. Hossa na GPW miałaby podstawy fundamentalne i makroekonomiczne, ale pamiętajmy o korektach, które mogą być znaczące – mówi Tomasz Bursa, doradca inwestycyjny, wiceprezes OPTI TFI.
Historyczny rekord na GPW. WIG osiągnął poziom 100 tys. pkt. Jak wysoko może jeszcze zajść? - Moment bardziej odczuwalnego schłodzenia na GPW nieuchronnie się zbliża - mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk BM Pekao.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas