Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.08.2018 14:35 Publikacja: 10.08.2018 14:35
3 zdjęcia
ZobaczWyjątkowo rzadki jest Horch 930 S Stromlinie, który nigdy nie wyszedł poza fazę prototypu.
Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie
Classic Days, odbywający się w urokliwym zamku Dyck, bywa nazywany niemieckim odpowiedniku festiwalu Goodwood, najsłynniejszej imprezy dla wielbicieli oldtimerów. W tym roku odbywa się po raz 13. i jest połączeniem garden party, spotkania klubowego właścicieli zabytkowych pojazdów, konkursu elegancji oraz rajdu, w którym udział bierze 400 zabytkowych samochodów.
Audi Tradition zaprezentuje tam kilka klasycznych samochodów marki Horch, chcąc w ten sposób uczcić 150. rocznicę urodzin Augusta Horcha. Auta pod jego nazwiskiem były wytwarzane w latach 1901–1945, choć on dość szybko z tą marką się rozstał. Pierwsze przedsiębiorstwo powstało w Kolonii, potem przeniosło się do Reichenbach im Vogtland. Tam też w roku 1903 skonstruowano pierwszy w Niemczech samochód z silnikiem czterocylindrowym. Cztery lata później kolejna firma Horcha, już z siedzibą w Zwickau, wypuściła silnik sześciocylindrowy. Wozy te od początku wyróżniały się jakością, luksusowym wykończeniem i innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Osiągały również wybitne sukcesy w sporcie motorowym.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wartość pięciu najdroższych dzieł na polskich aukcjach przekroczyła w minionym roku 25 mln zł. Wśród najwyższych notowań znalazła się „Wieczerza Pańska”, na której Leopold Gottlieb zobrazował smutek życia w nędzy. Zdaniem ekspertów to właśnie on otwiera dyskusję o trendach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Maj był najlepszym miesiącem sprzedaży w Mennicy Skarbowej od 12 miesięcy. Rosnący popyt odnotował również Goldenmark: sprzedaż wzrosła o ponad 10 proc. Tavex obserwuje poprawę dynamiki od kwietnia i spodziewa się dalszych wzrostów.
Obrót dziełami sztuki i antykami w Polsce przekroczył w minionym roku 0,5 mld zł – wynika z majowego raportu GUS. Chociaż branża jest zgodna, że rynek wszedł w fazę stabilizacji, nie brakuje kolekcjonerów, którzy z powodzeniem grają na zwyżkę.
BMW 501 to piękna limuzyna z przełomu lat 50. i 60. XX w. Charakterystyczne owalne kształty kojarzyły się z barokowym stylem, więc zyskała przydomek „barokowy anioł” („Barockengel”). Dziś dobrze zachowane egzemplarze osiągają wysokie ceny i są dobrym pomysłem na lokatę kapitału.
Wielu znawców uważa go za jeden z najpiękniejszych modeli BMW w historii marki. E9 to sportowe coupé z przełomu lat 60. i 70., które ma styl i charyzmę, ale te piękne linie kryją trudny charakter.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas