Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.10.2018 14:22 Publikacja: 19.10.2018 14:22
4 zdjęcia
ZobaczFoto: www.ardorauctions.pl
Wgląd w archiwum wystarczył, by sprawdzić, że o polsko-włoskim klasyku pisałem w naszej rubryce wiosną 2013 roku. Wiele wody upłynęło w Wiśle, czytelników zapewne przybywa, a moda na zabytkowe auta wciąż rośnie. Przypomnijmy więc sobie najciekawsze fakty o samochodzie, który do historii przeszedł pod wieloma nazwami: kanciak, kant, kwadrat, kredens czy po prostu Duży Fiat.
Włosi zaprezentowali Fiata 125p w 1965 roku i w tym samym podpisano umowę licencyjną z Polską. Produkcja na Żeraniu ruszyła jednak dwa lata później. Polska wersja nie była wierną kopią oryginalnego modelu 125. U nas dodano kilka tańszych podzespołów pochodzących z jego poprzednika, czyli Fiata 1300 i 1500. Ze starszej konstrukcji były m.in.: silniki, skrzynia biegów i układ przeniesienia napędu, z nowszej wzięto nadwozie oraz układ hamulcowy. Przy okazji debiutu tego modelu zrewolucjonizowano znacznie rodzimą branżę motoryzacyjną. Skorzystano z zachodnich wzorców i postawiono na różnych podwykonawców. Dotąd cały samochód powstawał tylko w jednej fabryce.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wartość pięciu najdroższych dzieł na polskich aukcjach przekroczyła w minionym roku 25 mln zł. Wśród najwyższych notowań znalazła się „Wieczerza Pańska”, na której Leopold Gottlieb zobrazował smutek życia w nędzy. Zdaniem ekspertów to właśnie on otwiera dyskusję o trendach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Maj był najlepszym miesiącem sprzedaży w Mennicy Skarbowej od 12 miesięcy. Rosnący popyt odnotował również Goldenmark: sprzedaż wzrosła o ponad 10 proc. Tavex obserwuje poprawę dynamiki od kwietnia i spodziewa się dalszych wzrostów.
Obrót dziełami sztuki i antykami w Polsce przekroczył w minionym roku 0,5 mld zł – wynika z majowego raportu GUS. Chociaż branża jest zgodna, że rynek wszedł w fazę stabilizacji, nie brakuje kolekcjonerów, którzy z powodzeniem grają na zwyżkę.
BMW 501 to piękna limuzyna z przełomu lat 50. i 60. XX w. Charakterystyczne owalne kształty kojarzyły się z barokowym stylem, więc zyskała przydomek „barokowy anioł” („Barockengel”). Dziś dobrze zachowane egzemplarze osiągają wysokie ceny i są dobrym pomysłem na lokatę kapitału.
Wielu znawców uważa go za jeden z najpiękniejszych modeli BMW w historii marki. E9 to sportowe coupé z przełomu lat 60. i 70., które ma styl i charyzmę, ale te piękne linie kryją trudny charakter.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas