Wojskowy sukces w Ukrainie nie rozwiązuje problemów grup rolnych

Ostatnie zmiany na froncie ukraińsko-rosyjskim wywołały euforię wśród inwestorów, którzy ochoczo zaczęli kupować akcje takich spółek jak KSG Agro, Astarta czy IMC. Eksperci nie mają jednak wątpliwości – problemy spółek cały czas są aktualne.

Publikacja: 12.09.2022 21:00

Wojskowy sukces w Ukrainie nie rozwiązuje problemów grup rolnych

Foto: Bloomberg

W poniedziałkowy poranek na wykresach notowań Kernela, IMC czy Astarty widać było dwucyfrowe zwyżki, które w miarę upływu sesji przygasały. Niemniej jednak po południu indeks grupujący tamtejsze spółki rósł o niespełna 10 proc.

Choć odbicie części terytoriów z rąk rosyjskich najeźdźców należy uznać za sukces militarny, to w kontekście grup rolnych na ten moment niewiele się zmienia.

Wojskowe zwycięstwa

Według napływających informacji w obwodzie charkowskim ukraińskie wojska zdołały wyzwolić około 40 miejscowości. Trwająca od kilku dni ofensywa sprawiła, że odbite zostały ważne miasta, jak np. Bałaklija, Kupiańsk czy Izium, we wschodniej Ukrainie. Takie doniesienia wzmogły wśród inwestorów nadzieję na to, że wojna może dobiegać końca.

Trzeba jednak pamiętać, że wojskowe sukcesy w tym momencie nie mają przełożenia na sytuację spółek jak Kernel, IMC czy Astarta. W pierwszych dniach września, mimo otwarcia portów w Odessie, eksport zbóż w ujęciu rocznym spadł o 40 proc., a to tylko wierzchołek problemów.

Czytaj więcej

Odbudowa Ukrainy. Kijów musi wystawić Moskwie słony rachunek

Nierozwiązane kwestie

– Wspomniany spadek eksportu we wrześniu pokazuje, że będzie bardzo trudno zdążyć z opróżnianiem magazynów i przygotowaniem ich na następne zbiory. Wcześniej to były tylko domysły, teraz jednak tamtejsze instytucje krajowe są pewne – miejsca w magazynach zabraknie, a to uderzy przede wszystkim w małych rolników – wyjaśnia „Parkietowi” Jakub Szkopek, analityk Erste Securities. Przypomnijmy tylko, że według szacunków ukraińskich organizacji branżowych w magazynach może zabraknąć miejsca dla 8–15 mln ton zbóż.

Kolejną kwestią są ceny zbóż. Ukraińscy rolnicy, w celu jak najszybszej sprzedaży, decydują się na znaczące obniżki względem cen rynkowych. – Na międzynarodowych rynkach ceny zbóż są wyższe od tych oferowanych przez ukraińskie podmioty o ponad 100 dolarów za tonę. Dyskonto jest związane właśnie z potrzebą szybkiego opróżniania magazynów i pozyskaniem kapitału obrotowego – dodaje Szkopek. Warto też zauważyć, że rolnicy, którzy teraz mają pełne magazyny, przy następnych zasiewach nie będą mieli motywacji do pełnego obsiania pól. To może doprowadzić do tego, że w następnych latach zbiory okażą się znacznie słabsze.

Kolejną kwestią są rosnące koszty logistyki. Jak podkreślała niedawno na łamach „Parkietu” Julia Bereshchenko z Astarty, koszty eksportu zbóż przez polskie porty są wyższe od korzystania z portów lokalnych o około 100 dolarów za tonę. Inne drogi eksportu, m.in. przez porty w Rumunii, również generują znaczne koszty, które w krótkim terminie trudno będzie ograniczyć.

W tym wszystkim pojawia się jeszcze wątek zawartego pod koniec lipca porozumienia dotyczącego eksportu zbóż drogą morską. – Ważną kwestią są również wypowiedzi Putina dotyczące tego, jak wygląda eksport zbóż drogą morską. Zwrócił on uwagę, że obecnie zboża transportowane są głównie do krajów rozwiniętych, a nie – tak jak to powinno być – bardziej potrzebujących. Takie wypowiedzi stawiają znak zapytania, jeśli chodzi o przedłużenie porozumienia, które podpisano na 120 dni – podsumował Szkopek. Według obecnych ustaleń porozumienie kończy się w listopadzie.

Po południu wśród firm indeksu WIG-Ukraina najmocniej, o ponad 50 proc., drożały akcje Coal Energy. Ponad 20 proc. zyskiwały papiery Milkilandu. Cena akcji KSG Agro rosła o niespełna 20 proc., Astarty o 10,2 proc., a IMC o 6,1 proc. Papiery Kernela drożały jedynie o 1,3 proc.

Handel i konsumpcja
Żabka ma już w Polsce 11 tysięcy sklepów
Handel i konsumpcja
Zabka Group ma aneks do umowy kredytowej zawartej z instytucjami finansowymi
Handel i konsumpcja
LPP zainwestuje w 2025 roku 3,5 mld zł
Handel i konsumpcja
Na Allegro sprzedający. Druga fala wyprzedaży?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Handel i konsumpcja
Upadła Manufaktura Piwa Wódki i Wina. Palikot w areszcie. Czy to początek końca?
Handel i konsumpcja
Rainbow Tours: Akcjonariusz sprzedaje akcje w ABB. Kurs w dół