Miraculum: Sprzedaż do Rosji uległa zakłóceniu

W ocenie zarządu Miraculum aktualna sytuacja polityczno-gospodarcza w Ukrainie może mieć potencjalnie wpływ na działalność spółki, w szczególności jej wyniki finansowe w perspektywie kolejnych okresów. Spółka informuje o problemach ze sprzedażą eksportową do Rosji.

Publikacja: 02.03.2022 13:01

Miraculum: Sprzedaż do Rosji uległa zakłóceniu

Foto: materiały prasowe

- Spółka monitoruje obecną sytuację związaną z rynkami Rosji, Białorusi oraz Ukrainy. W szczególności weryfikuje sytuację dotyczącą istotnego obszaru jej działalności eksportowej, która jest związana z realizacją umowy zawartej z jej partnerem działającym na terenie Federacji Rosyjskiej, w której zobowiązał się on do zakupów towarów spółki na kwotę 1 mln euro w okresie do dnia 29 września 2022 r. Na dzień 28 lutego 2022 roku wyżej wskazana umowa została zrealizowana w 48 proc. – wskazuje Miraculum w komunikacie.

Spółka pozostaje w stałym kontakcie z jej partnerami z rynków wschodnich, a jej dział eksportu intensywnie pracuje nad zdywersyfikowaniem rynków zbytu, aby trwający konflikt zbrojny nie miał dużego wpływu na jej sprzedaż i wyniki finansowe w perspektywie długoterminowej.

Spółka ocenia, że sprzedaż na rynek Ukrainy stanowiła 1,2 proc. w sprzedaży ogółem w 2021 r., tym samym trwający konflikt zbrojny może mieć bezpośredni wpływ na zahamowanie sprzedaży na rynek ukraiński. Udział tej sprzedaży w przychodach spółki jest jednak bardzo niewielki.

Czytaj więcej

Spółki ukraińskie z GPW – jak funkcjonują w trakcie wojny?

Zaangażowanie w konflikt zbrojny Rosji, a także Białorusi mogą mieć również w krótkim terminie negatywny wpływ na sprzedaż eksportową spółki na wyżej wskazane rynki.

- Trwający konflikt zbrojny, a także związane z nimi sankcje mogą mieć wpływ na wydłużenie, a nawet tymczasowe przerwanie dostaw produktów spółki do wyżej wskazanych krajów, w szczególności z uwagi na problemy transportowe lub płatnicze - ocenia zarząd.

Sprzedaż eksportowa spółki do Rosji uległa zakłóceniu - nie nastąpił odbiór zamówionych produktów o wartości 96 tys. euro. przez partnera z Rosji zaplanowany na 28 lutego br.

Miraculum podkreśla, że nie wprowadza do obrotu produktów, które są wytwarzane, produkowane lub importowane z Ukrainy, Rosji czy Białorusi. Spółka nie sprowadza komponentów do produkcji jej towarów z wyżej wskazanych krajów dlatego aktualnie nie identyfikuje ryzyka dotyczącego niemożności pozyskania surowców do produkcji jej wyrobów.

Handel i konsumpcja
Prezes Studenac Group: Chorwacja i Słowenia to jeszcze nie koniec
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Handel i konsumpcja
Wojna w handlu może nieco zelżeć, ale konsument pozostanie rozważny
Handel i konsumpcja
Kłopoty Wittchenu z Amazonem
Handel i konsumpcja
Zyski wyzwaniem w e-handlu odzieżą
Handel i konsumpcja
Allegro otwiera dla sprzedawców B2B rynek czeski
Handel i konsumpcja
Ruszyło duże IPO spółki Studenac. Co trzeba wiedzieć o ofercie