W końcu wychodzimy poza region Europy Środkowo-Wschodniej

Wywiad „Parkietu” z Łukaszem Butrukiem, prezesem Nepentesu, rozmawia Michał Chmielewski

Publikacja: 10.04.2009 01:06

W końcu wychodzimy poza region Europy Środkowo-Wschodniej

Foto: ROL

[b]Jednym z głównych czynników stymulujących wzrost spółki w tym roku ma być rozwój eksportu. Czy zamierzacie utrzymać dynamikę sprzedaży zagranicznej z ubiegłego roku?[/b]

Zakładam raczej, że eksport będzie rósł szybciej niż w ubiegłym roku, kiedy zwiększył się o 34 proc. Także jego udział w całej sprzedaży spółki ma się zwiększyć (w 2008 r. przekroczył nieco 10 proc.; łączne przychody spółki wyniosły 109,5 mln zł – red.). Nie chciałabym na razie mówić o konkretnych liczbach, ale to tylko dlatego, że sytuacja jeżeli chodzi o zagranicę jest bardzo dynamiczna.

[b] Co to znaczy?[/b]

Już pierwsze miesiące roku pokazały, że cały czas możemy liczyć na duże wzrosty sprzedaży w Rumunii i Bułgarii. Choć nie będą one już trzycyfrowe jak w 2008 r., bo startowaliśmy z bardzo niskiej bazy. W tym roku jednak spółki zależne w obu tych krajach przyniosą zyski, a w poprzednim wygenerowały łącznie milion złotych straty. Jesteśmy także zadowoleni z Litwy, gdzie sprzedaż rośnie i jest rentowna.Jednak – co może ważniejsze – stwierdziliśmy, że w przypadku części naszych marek możemy myśleć o zasięgu globalnym. Taki potencjał ma na przykład Emolium, choć nie tylko. Prowadzimy w związku z tym wiele negocjacji, które mają szansę zaowocować naprawdę korzystnymi kontraktami.

[b]Jakiego rodzaju mają to być umowy?[/b]

Myślimy poważnie o wyjściu poza region Europy Środkowo-Wschodniej, na którym do tej pory się skupialiśmy. Jesteśmy bliscy – to może być nawet perspektywa miesiąca – podpisania kontraktu na dystrybucję naszych produktów poza regionem. Miałaby to być podobna umowa do tej podpisanej ostatnio w Rosji. Czyli oparta na modelu sprzedaży poprzez dystrybutora, który posiada sprawną strukturę organizacyjną, niezbędną w dotarciu do lekarzy oraz aptek.

[b] Czy ta umowa ma być podobna także pod względem skali możliwych przychodów?[/b]

Dogrywamy szczegóły również w obszarze zamówień na ten rok – na tym etapie byłoby przedwczesne podawanie konkretnych cyfr. W tym roku będą to przychody stosunkowo niewielkie chociażby z tego względu, że pierwsze dostawy wyjdą dopiero w czwartym kwartale. Ale niezależnie od skali przychodów będzie to operacja rentowna od samego początku. [b]O jakich krajach i regionach poza Europą Środkowo-Wschodnią myślicie?[/b]

Na pewno wykluczamy Europę Zachodnią.

[b]Skoro nie chce Pan mówić o konkretnych krajach, to może chociaż poda Pan kryteria wyboru miejsc ekspansji?[/b]

Są trzy kryteria. Po pierwsze, duża populacja, po drugie, musi to być rynek szybko rosnący lub rokujący szybki wzrost w bliskiej perspektywie. I po trzecie, szukamy rynków, gdzie lojalność konsumentów do marek jest na razie niska.

[b]To były też kryteria wejścia do Rosji.[/b]

Dokładnie. I tam na początek wchodzimy z marką Emolim, która ma utorować drogę pozostałym naszym wyrobom. Za trzy lata produkty dermatologiczne w Rosji powinny przynosić Nepentesowi około 20 mln zł przychodów rocznie przy rentowności netto na poziomie kilkunastu procent.

[b]Kolejnym rynkiem, gdzie mieliście rozpocząć sprzedaż poprzez spółkę zależną, jest Słowacja. Czy te plany są wciąż aktualne?[/b]

Mimo że na Słowacji wszystko jest przygotowane, by ruszyć z własną organizacją, wciąż odwlekamy tę decyzję. A to dlatego, że alternatywą może być przejęcie jakiejś firmy na Ukrainie. Obecnie jest na to dobry moment. Można zapłacić atrakcyjną cenę. Najbardziej interesują nas spółki, które mają doświadczenie w sprzedaży dermokosmetyków lub leków dermatologicznych. Chętnie widzielibyśmy także jakiś ciekawy, nowy produkt, który można by włączyć do naszego portfela skierowanego na rynek ukraiński, choć może także i inne.

[b] Dziękuję za rozmowę. [/b]

Handel i konsumpcja
ZPC Otmuchów stawia na nowe produkty
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Handel i konsumpcja
Eurocash będzie skupiał się na cięciu kosztów
Handel i konsumpcja
Marek Piechocki, prezes LPP: Czuję się tak, jakbym odpalał rakietę
Handel i konsumpcja
LPP pokazało wyniki i plan na 3 lata. Co na to inwestorzy?
Handel i konsumpcja
Co z delistingiem Kernela?
Handel i konsumpcja
Allegro przechodzi do kolejnego etapu. Będzie mieć nowego prezesa