Polskie wódki odnoszą sukces na świecie

Wzrost sprzedaży o niemal 190 proc. w 2009 r. sprawił, że należąca do Stock Polska Żołądkowa Gorzka Czysta de luxe zajęła pierwsze miejsce wśród najszybciej rosnących wódek świata – wynika z rankingu „Millionaires 2010” przygotowanego przez firmę badawczą Euromonitor International.

Publikacja: 09.07.2010 08:53

Polskie wódki odnoszą sukces na świecie

Foto: Stock Polska

Drugie miejsce w tym zestawieniu zajęła wódka 1906, także produkowana przez Stock Polska. Firma ta, której właścicielem jest Oaktree Capital Management, w 2009 r. wysunęła się na pierwsze miejsce na polskim rynku wódki. Jej marka Czysta de luxe z 16-proc. udziałem zajmuje na nim pierwsze miejsce.

Zdaniem Michała Potyry, analityka UniCredit CAIB Poland, trudno oczekiwać, żeby udziały Czystej de luxe nadal rosły w takim tempie. Tym bardziej że na sukces Stock Polska zareaguje konkurencja. Marek Malinowski, prezes Stock Polska, informuje, że w I połowie 2010 r. sprzedaż firmy zwiększyła się o ponad 45 proc. Teraz najszybciej rośnie sprzedaż wódki importowanej Stock Prestige.

Powody do zadowolenia mają także firmy giełdowe. CEDC sukcesy zawdzięcza głównie swoim rosyjskim produktom. Green Mark jest drugą wódką świata pod względem sprzedaży. Wyprzedza ją tylko produkowany przez Diageo Smirnoff.

Wśród najszybciej rosnących wódek świata na 21. miejscu znalazła się należąca do CEDC żubrówka. Jej sprzedaż wzrosła w 2009 r. o 3 proc. Anna Załuska, rzecznik prasowy CEDC, zapowiada, że w tym roku spółka chciałaby zwiększyć sprzedaż tej marki o jedną piątą.

Wódka Sobieski, należąca do grupy Belvedere (na GPW notowanej pod nazwą Sobieski) jest dziewiątą pod względem popularności wódką o zasięgu globalnym. To najlepszy wynik wśród polskich marek. Dwa oczka niżej jest wyborowa należąca do Pernod Ricard.

Sobieski znajduje się wśród najszybciej rosnących wódek świata (w 2009 r. jej sprzedaż urosła o ok. 9 proc.). Swój wynik zawdzięcza m.in. popularności w USA. W ciągu pięciu miesięcy tego roku jej sprzedaż urosła tam o 41 proc.

Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF
Handel i konsumpcja
Pepco Group wstaje z kolan
Handel i konsumpcja
Asbis dobrze zaczął rok. Sprzedaż odbija
Handel i konsumpcja
Pepco Group odbija się od dna. Inwestorzy liczą na sprzedaż Poundland
Handel i konsumpcja
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją