Kolporter łączy największe spółki

Grupa kapitałowa Kolporter, należąca do kieleckiego biznesmena Krzysztofa Klickiego, połączy trzy z czternastu swoich spółek w jedną. W przyszłym roku może ją wprowadzić na warszawską giełdę

Publikacja: 24.09.2010 08:37

Kolporter łączy największe spółki

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Chodzi o Kolportera Dystrybucja Prasy, Kolportera Service, dystrybutora kart telekomunikacyjnych, który ma sieć terminali do sprzedaży doładowań przedpłaconych i artykułów szybkozbywalnych oraz Kolportera Sieci Handlowe, właściciela ok. 900 saloników prasowych i marketów spożywczych. – Dzięki tej konsolidacji powstanie podmiot o obrotach rzędu 3,5 mld zł rocznie i EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja – red.) ponad 100 mln zł – podaje firma.

[srodtytul]Wyższe przepływy finansowe[/srodtytul]

– Połączenie da nam wymierną korzyść w postaci synergii kosztów, szczególnie w obszarze logistyki. Bardzo istotne znaczenie ma też integracja pionowa pozwalająca połączonemu podmiotowi generować znacznie wyższe przepływy finansowe, a tym samym skokowo zwiększyć potencjał inwestycyjny. Następnym krokiem, który bardzo poważnie biorę pod uwagę, jest debiut giełdowy. Być może nastąpi on już w okolicach września 2011 roku – mówi Krzysztof Klicki, który Kolportera założył w 1990 roku zupełnie od zera i od początku nim zarządza (obecnie 48-letni biznesmen jest prezesem spółki Kolporter Holding i przewodniczącym rad nadzorczych w kilkunastu innych swoich firmach).

Jak dodaje Maciej Topolski, rzecznik Kolportera, jeżeli dojdzie do debiutu, Klicki na pewno zatrzyma w spółce Kolporter SA (tak będzie się nazywała nowa firma) większościowy pakiet udziałów.

– Dzięki giełdzie chcemy pozyskać środki potrzebne do udziału w konsolidacji rynku, a mamy duże aspiracje, by być w tej dziedzinie aktywnym graczem. Niezależnie od chęci pozyskania środków na rozwój bardzo istotnym czynnikiem, który przemawia za giełdowym debiutem, są nasze wysokie udziały w rynku dystrybucji prasy. Będąc spółką publiczną, będziemy dla naszych partnerów – wydawców – bardziej przejrzyści i stabilni, a przez to i przewidywalni. Być może będą też chcieli uczestniczyć w procesie IPO – mówi Klicki.

[srodtytul]Sugerowany ruch[/srodtytul]

Konsorcjum największych wydawców starało się wcześniej o przejęcie Ruchu – największej konkurencji Kolportera. Połączenie trzech spółek Kolportera to ruch, które wydawnictwa dawno sugerowały w rozmowach z „Parkietem”. Ich zdaniem rozwiązałoby to problemy z zatorami płatniczymi w Kolporterze, który w ubiegłym roku zalegał niektórym wydawcom z wypłatami nawet przez trzy miesiące, co mniejszym z nich przysparzało problemów finansowych.

Dystrybuująca prasę spółka z grupy (przychody z samej sprzedaży prasy wyniosły w 2009 roku ok. 1, 25 mld zł) walczyła bowiem w ubiegłym roku z zatorami płatniczymi i spadającą rentownością kolporterskiego biznesu. Jak tłumaczył wtedy „Parkietowi” jeden z wydawców, połączenie kilku uzupełniających się biznesów w jeden dałoby firmie większą płynność finansową, bo w trudniejszych miesiącach działalność kolporterska mogłaby się posiłkować wpływami z pozostałej działalności. Działałaby wtedy na obszarach bardzo podobnych do Ruchu, swojego największego konkurenta (łącznie spółki mają ponad 82 proc. udziałów w rynku dystrybucji prasy w Polsce).

Pogarszająca się m.in. z uwagi na spadającą sprzedaż prasy sytuacja na kolporterskim rynku zarówno w Kolporterze, jak i w Ruchu zapoczątkowała serię spotkań z wydawcami, na których kością niezgody była często wysokość indywidualnie negocjowanych marż kolporterskich, które są zależne od wysokości sprzedaży danego tytułu i od jego ceny. Nic więc dziwnego, że Klicki poszukuje dla tej działalności, a także innych nowego pomysłu.

[ramka][b]Kilkanaście firm Kolportera[/b]

Na giełdę miałaby trafić spółka powstała z połączenia trzech firm:

Kolporter Dystrybucja Prasy – jeden z dwóch (obok Ruchu) największych dystrybutorów prasy w Polsce

Kolporter Service – dystrybutor kart telekomunikacyjnych, ma sieć terminali do sprzedaży doładowań przedpłaconych (pre-paid) i artykułów szybko zbywalnych (FMCG)

Kolporter Sieci Handlowe – właściciel sieci ok. 900 saloników prasowych i marketów spożywczych

Całą Grupę Kolporter tworzy ponadto jeszcze kilkanaście innych firm:

Condite (budowlana, produkuje i montuje też m.in. meble sklepowe i biurowe czy do kiosków),

Condite-Development (deweloper),

Condite Plus (produkuje profile dla budownictwa),

K-EX (firma kurierska),

Kolporter Info (informatyczna),

Kolporter Promocja (reklamowa, zarządza m.in. nośnikami reklamowymi w sieciach handlowych Kolportera),

Pretorius – Bezpieczne finanse (m.in. konsulting i obsługa wierzytelności),

Expo Silesia (organizator targów, wystaw i konferencji),

Kolporter Holding (koordynuje strategie firm całej grupy),

Ferment (realizuje projekty muzyczne i multimedialne),

Karolkowa Investment (budowa business parku przy ul. Karolkowej w Warszawie)[/ramka]

Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF
Handel i konsumpcja
Pepco Group wstaje z kolan
Handel i konsumpcja
Asbis dobrze zaczął rok. Sprzedaż odbija
Handel i konsumpcja
Pepco Group odbija się od dna. Inwestorzy liczą na sprzedaż Poundland
Handel i konsumpcja
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją