Eurocash ma pod górkę, ale 2014 r. i tak będzie dobry

Spółka nie obsługuje już Stokrotki, a British American Tobacco ogłosiło przejście na własną platformę dystrybucyjną. Giełdowa grupa skoncentruje się na małych sklepach.

Publikacja: 27.11.2013 05:17

Eurocash ma pod górkę, ale 2014 r. i tak będzie dobry

Foto: GG Parkiet

Prawie 7 proc. straciły akcje Eurocashu od 18 listopada. We wtorek, 26 listopada po południu, kurs wynosił 51,35 zł. Był o 3 proc. wyższy niż cena docelowa z najnowszej rekomendacji DI Investors. Analitycy sygnalizują, że przed Eurocashem kilka trudnych miesięcy. Spodziewają się, że w IV kwartale będzie musiał znacząco zwiększyć zapasy w związku z planowaną podwyżką akcyzy.  Zarząd potwierdza.

– Podwyżka akcyzy dla alkoholu rzeczywiście może spowodować, że opłacalne będzie dokonanie dodatkowych zakupów w tym roku, aby utrzymać konkurencyjność cen w I kwartale 2014 r. – przyznaje Jacek Owczarek z zarządu Eurocashu. Zaznacza jednak, że będzie to zdarzenie jednorazowe. – Z kolei podwyżka akcyzy na artykuły tytoniowe nie powoduje już takiej konieczności, gdyż wiąże się z wymianą banderoli na opakowaniach papierosów, czego nie ma w przypadku alkoholi  – dodaje.

BAT pójdzie własną drogą

Na polskim rynku handlowym zachodzą spore zmiany. Stokrotka nie jest już klientem Eurocashu (zapewniała ok. 5 proc. obrotów), ponieważ postawiła na własną logistykę. Z kolei British American Tobacco ogłosiło przejście na własną platformę dystrybucyjną. – Uwolnienie części aktywów logistycznych do tej pory obsługujących sieć Stokrotka umożliwi szybszą ekspansję Tradisu w obsłudze strategicznych klientów – czyli małych sklepów detalicznych, co jest zgodne z naszą strategią – podkreśla Owczarek.

Z kolei decyzja BAT niekorzystnie odbije się na wynikach zależnego od Eurocashu Konsorcjum Dystrybutorów Wyrobów Tytoniowych.

– Ta decyzja mocno uderza we wszystkich na rynku dystrybucji. Ale to mniejsi będą mieli największe problemy, aby przetrwać – twierdzi Owczarek. Podkreśla, że BAT podejmuje sam decyzję, czy zamierza być partnerem dystrybutorów hurtowych, czy z nimi konkurować. – Naszym zdaniem nie da się połączyć obu ról. Warto też pamiętać o przykładach chociażby z rynku piwa, gdzie systemy dystrybucyjne rozwijane przez producentów są kosztowne i nieefektywne – wskazuje.

Drogerie Natura na sprzedaż

Mimo tych wszystkich niesprzyjających czynników, zdaniem analityków 2014 r.,  nie będzie dla Eurocashu złym rokiem.  – Spodziewam się, że spółka pokaże rok do roku poprawę na poziomie EBITDA i na wyniku netto – mówi Marek Czachor z Erste Group. Podobnego zdania jest Tomasz Sokołowski z DM BZ WBK. – Spółka raczej niespecjalnie się martwi brakiem Stokrotki, ponieważ marże nie były zadowalające, a grupa musiała angażować kapitał obrotowy w obsługę tej sieci – mówi.  Jego zdaniem poprawiająca się koniunktura powinna działać na korzyść Eurocashu. – Uważam, że poprawi on wyniki w 2014 r. – mówi.

Zadłużenie Eurocashu jeszcze rok temu było dużo wyższe  (w związku z zakupem Tradisu). Teraz jest na stosunkowo niskim poziomie i zdaniem analityków spółka mogłaby już śmiało pokusić się o kolejne przejęcie. Wiadomo, że na sprzedaż wystawione są  Drogerie Natura. W ubiegłym roku Eurocash chciał je kupić. A teraz? – Nie komentujemy aktualnych planów nowych właścicieli spółki – ucina Owczarek. Analitycy typują, że do zakupu Drogerii Natura przymierza się Hygienika, która planuje joint venture z  funduszem Innova.

[email protected]

Handel i konsumpcja
Monnari Trade nadal nie przejęło właściciela 5.10.15, ale sporo może
Handel i konsumpcja
Mocny początek roku spółek handlowych. Rynek czeka na dane o sprzedaży
Handel i konsumpcja
Asbis: jesteśmy pełni nadziei na 2025 r.
Handel i konsumpcja
Żabka jest bardziej odporna niż Dino i Biedronka
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Handel i konsumpcja
Żabka: patrzymy z optymizmem na 2025 r.
Handel i konsumpcja
Żabka idzie na rekord. Może dalej drożeć