- Za nami bardzo intensywny i dobry rok. Kontynuowaliśmy szereg działań, związanych z prowadzonym programem inwestycyjnym i reorganizacją firmy. Pozwoliło to unowocześnić produkcję i zwiększyć powierzchnie magazynowe we wszystkich siedmiu cukrowniach – komentuje Marcin Kulicki, prezes Krajowej Spółki Cukrowej. - Osiągnięte zyski pozwalają nam planować dalszy intensywny rozwój, dzięki czemu będziemy umacniać pozycję rynkową zarówno na rynku krajowym, jak i w całym regionie Europy Centralnej i Wschodniej – dodaje.
W ostatnim roku w siedem swoich cukrowni KSC zainwestowała ok. 188 mln zł - głównie w projekty związane z przyjęciem surowca i magazynowaniem. Tylko na samo dokończenie budowy silosów na cukier w Dobrzelinie, Krasnymstawie oraz Nakle (każdy po 50 tys. ton) spółka wydała łącznie niemal 60 mln zł.
Polski Cukier ma za sobą także udaną kampanię cukrowniczą, która zakończyła się w styczniu. Plantatorzy związani z nim dostarczyli łącznie ponad 4,4 mln ton buraków cukrowych, co stanowi 109,7 proc. początkowego planu. Z zebranych w tej kampanii buraków cukrownie wyprodukowały ponad 700 tys. ton cukru. Wszystkie cukrownie pobiły rekordy średniej-dobowej produkcji.
Obecnie trwa proces prywatyzacji KSC. Do zakupu akcji uprawnionych jest niemal 18 tys. pracowników i plantatorów. - Na początku listopada zakończyliśmy przyjmowanie wniosków o pożyczkę na kupno akcji w ramach transzy preferencyjnej. Niemal 70 proc., czyli ponad 12 tys. osób uprawnionych, wyraziło swoje zainteresowanie taką formą wsparcia ze strony spółki – mówi Marcin Kulicki.
Pozostałe osoby uprawnione czyli te, które chcą nabyć akcje w ramach transzy standardowej (brak pożyczki – cała płatność za akcje jest pokryta z własnych środków) oraz te, które nabywają akcje w ramach transzy preferencyjnej, ale nie zdecydowały się na udzielenie pełnomocnictwa spółce, muszą odwiedzić punkty usług maklerskich w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz punkty obsługi klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego.