Abris chce stopniowo wychodzić z Etosu

Fundusz private equity w rozpoczynającej się ofercie publicznej właściciela odzieżowej marki Diverse chce sprzedać 50 proc. akcji, ale o ostatecznej liczbie zdecyduje wycena.

Publikacja: 28.04.2015 06:00

Abris chce stopniowo wychodzić z Etosu

Foto: GG Parkiet

Zapisy dla inwestorów indywidualnych w rozpoczynającej się ofercie akcji Etosu, właściciela odzieżowej marki Diverse, potrwają od 29 kwietnia do 6 maja. W poniedziałek wystartował road show, a budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych potrwa do 7 maja. Ostateczną cenę i liczbę oferowanych akcji poznamy 8 maja i wtedy rozpoczną się zapisy dla instytucji, które będą prowadzone do 12 maja. Debiut na GPW zaplanowano na 22 maja.

Nie wszystko naraz

Oferta publiczna obejmuje 13,5 mln walorów serii A1. Pakiet ten należy do funduszu Abris, jedynego właściciela Etosu, i stanowi 50 proc. kapitału oraz głosów na walnych zgromadzeniach. Nowej emisji nie będzie, a pozostałe akcje Abrisu, który zainwestował w Etos w 2010 r., zostaną objęte rocznym lock-upem. Nie wiadomo jeszcze, czy fundusz zdecyduje się na sprzedaż wszystkich oferowanych walorów. – Wszystko zależy od wyceny i popytu. Dowiemy się po book buildingu i zapisach – mówi Milorad Andjelic, dyrektor inwestycyjny Abrisu.

Zaznacza, że po upływie lock-upu fundusz będzie rozważał sprzedaż pozostałych akcji Etosu. – Raczej będziemy wychodzić stopniowo z tej inwestycji. Nie mamy presji, aby sprzedawać zaraz po wygaśnięciu lock-upu, tym bardziej że spółka ma przed sobą dobre perspektywy – dodaje Andjelic.

Dynamiczny rozwój

Obecnie sieć sprzedaży Diverse w Polsce składała się ze 127 salonów własnych i 114 franczyzowych. Na koniec 2014 r. powierzchnia grupy liczyła 34 tys. mkw., co oznacza wzrost o połowę wobec 2012 r. Celem jest zwiększenie do końca 2019 r. liczby salonów w ramach sieci sprzedaży detalicznej w Polsce i na wybranych rynkach UE do około 450 i osiągnięcie 80 tys. mkw. powierzchni. – Tylko w tym roku chcemy zwiększyć powierzchnię o 14 tys. mkw., czyli o 40 proc. Podpisaliśmy już 85 proc. nowych umów najmu na ten rok – mówi Marcin Bielski, prezes Etosu.

Diverse chce też wyjść za granicę, otwierając w tym roku w Czechach i na Słowacji sześć– dziesięć salonów franczyzowych o łącznej powierzchni 2 tys. mkw. Docelowo plan zakłada przekroczenie 4 tys. mkw. w tych krajach. Spółka prowadzi także eksport swoich kolekcji, głównie na wschód, w tym do Rosji, który w 2014 r. zapewnił 1,5 proc. przychodów. – Widzimy duży potencjał w tym regionie, ale najpierw musi się ustabilizować sytuacja gospodarcza i polityczna – dodaje Bielski.

Diverse to marka casualowa, o charakterze sportowo-miejskim, przeznaczona dla osób w wieku 20–30 lat. Jednak Etos ma też dwa inne brandy odzieżowe – Iridium i CLTN – których rozwój w ostatnich latach był wstrzymany. – Widzimy w nich pewien potencjał i rozważamy ich pełne aktywowanie – informuje Bielski. Zaznacza, że Etos nie wyklucza przejęć innych marek lub sieci. – Mamy do tego potencjał i zdolności organizacyjne – przekonuje.

Dywidenda niekoniecznie

Etos nie ma zadłużenia netto (na koniec 2014 r. wskaźnik długu netto do EBITDA w okolicach zera). Zarząd szacuje, że w 2015 r. wydatki na inwestycje sięgną 13 mln zł. – W kolejnych latach będziemy finansować się ze środków własnych i kredytów bankowych. Zobowiązaliśmy się do nieemitowania akcji w ciągu roku od debiutu, ale w przyszłości nie wykluczamy emisji – dodaje Bielski.

W ostatnich latach Etos nie wypłacał dywidendy, ale zarząd zaznacza, że teraz nie ma formalnych przeszkód do podziału zysku między akcjonariuszy. W ciągu trzech lat zamierza jednak rekomendować przeznaczenie zysków na rozwój, a ewentualną nadwyżkę ponad tę kwotę na wypłatę dywidendy.

– Jeśli zarząd zarekomenduje wypłatę, jako fundusz będziemy do tego pozytywnie nastawieni – zaznacza Andjelic.

[email protected]

Handel i konsumpcja
Mateusz Kolański: VRG odzyskała rytm w segmencie odzieżowym
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel i konsumpcja
Dino rekordowo drogie. Wycena odkleiła się od fundamentów?
Handel i konsumpcja
Techniczny problem eObuwia
Handel i konsumpcja
LPP bliżej ugody z KNF
Handel i konsumpcja
Pepco Group wstaje z kolan
Handel i konsumpcja
Asbis dobrze zaczął rok. Sprzedaż odbija