Emperia musi szybko rosnąć, aby być konkurencyjna

W najbliższym czasie ważyć się będą dalsze losy holdingu. Zarząd szuka inwestora.

Publikacja: 11.05.2017 06:09

Emperia musi szybko rosnąć, aby być konkurencyjna

Foto: Archiwum

Analitycy spekulują na temat przyszłości Emperii Holding, właściciela sieci sklepów Stokrotka. We wtorek zarząd firmy poinformował, że rozpoczyna poszukiwania inwestora, który miałby ją wesprzeć w rozwoju.

Akcje nisko wycenione

– Możliwe, że w spółkę zainwestuje fundusz typu private equity, ale równie prawdopodobne jest, że pojawi się jakiś inwestor strategiczny. Zarząd nieraz zapowiadał, że chce konsolidować rynek, choć przejęcie firmy przez inny podmiot też wchodzi w grę. Na ten moment trudno wykluczyć którykolwiek scenariusz – przyznaje Tomasz Sokołowski, analityk DM BZ WBK. – Wiadomo tyle, że holding zamierza kontynuować ekspansję, m.in. przez rozbudowę sieci sklepów własnych oraz franczyzowych, i potrzebuje na ten cel środków – twierdzi.

GG Parkiet

Z szacunków DM BZ WBK wynika, że cena akcji Emperii Holding jest niedoszacowana. – Branża detaliczna w Polsce jest co prawda stabilna, ale jednocześnie dynamiczna i wymaga od swoich członków ruchów spektakularnych – podsumowuje Sokołowski. Według ostatniej rekomendacji DM BZ WBK jedna akcja Emperii warta jest 96,6 zł. Podczas środowej sesji inwestorzy handlowali papierami po około 79 zł.

Eksperci zwracają uwagę na transakcje na rynku sieci detalicznych w ostatnim czasie (Żabka, Dino), które są potwierdzeniem atrakcyjności branży w oczach inwestorów. Przypominają, że na sprzedaż jest m.in. Mila, która posiada 188 supermarketów. Segmentem detalicznym jest również zainteresowany Eurocash.

– Porównując obecną wycenę Emperii (przy założeniu zapłaty podatku na rzecz urzędu skarbowego) do np. Dino, widać, że lubelska spółka notowana jest z dyskontem do spółki porównywalnej – przyznaje Jakub Rafał, analityk Vestor DM. W jego ocenie Emperia jest dobrze zorganizowana i posiada sprawną logistykę z potencjałem do jej optymalizacji, co jest kluczowe w branży handlowej. – Dodatkowo otwarcie kolejnych sklepów będzie miało wpływ na rozłożenie kosztów stałych logistyki oraz poprawę marży operacyjnej – ocenia Rafał. Dodaje, że konsolidacja jest niezbędna, aby dziś efektywnie konkurować w branży handlowej.

Optymalne rozwiązanie

W sierpniu 2016 r. Emperia poinformowała, że rozpoczęła przegląd opcji strategicznych wspierających dalszy rozwój działalności grupy. Rozważane miały być m.in. poszukiwanie inwestora lub emisja akcji. Z kolei w kwietniu tego roku nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy upoważniło zarząd do podwyższenia kapitału w ramach kapitału docelowego wraz z możliwością wyłączenia prawa poboru. – W naszej ocenie aktualna sytuacja rynkowa stwarza unikalne możliwości rozwoju. Jesteśmy głęboko przekonani, że pozyskanie inwestora jest optymalnym rozwiązaniem, które przyczyni się do wzrostu wartości spółki w przyszłości – mówi Dariusz Kalinowski, prezes Emperii Holding.

[email protected]

Handel i konsumpcja
AB ma solidne zyski. Chce zostać spółką dywidendową
Materiał Promocyjny
Nieuchronność e-commerce. Dlaczego warto wejść w handel online?
Handel i konsumpcja
Akcjonariusze Redanu zdecydowali o rozwiązaniu spółki i rozpoczęciu jej likwidacji
Handel i konsumpcja
Dariusz Miłek: Ścigam się sam ze sobą
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Handel i konsumpcja
Żabka, czyli sukces, ale też rozczarowanie
Handel i konsumpcja
Żabka ma już w Polsce 11 tysięcy sklepów