Byki i Niedźwiedzie dla najlepszych

Byki i Niedźwiedzie, doroczne nagrody PARKIETU, zostały rozdane. Wczoraj statuetki odebrali przedstawiciele spółek i instytucji, które udowodniły, że nawet w czasach bessy można osiągnąć sukces. W tym roku przyznaliśmy nagrody w siedmiu kategoriach. W jednej nie wyłoniliśmy zwycięzcy.

Publikacja: 06.02.2003 07:51

Przy wyborze laureatów kierowaliśmy się nie tylko kryteriami obiektywnymi, jak choćby największym wzrostem kursu akcji. W kilku kategoriach wyłonienie zwycięzców wymagało profesjonalnej analizy połączonej z subiektywnymi ocenami kolegium redakcyjnego, którego obrady były burzliwe.

Najlepszą inwestycją w spółkę giełdową okazały się akcje Inter Groclin Auto, których cena wzrosła w 2002 r. o ponad 250%. Tu kryteria były jednoznaczne. Podobnie jak wśród firm o największej kapitalizacji, wchodzących w skład WIG20, gdzie statuetka przypadła Bankowi Zachodniemu WBK. Jego akcje zyskały ponad 40%.

Najlepiej zarządzaną spółką giełdową była, według nas, LPP. Zdecydowanym liderem wśród towarzystw inwestycyjnych okazało się w ubiegłym roku TFI Skarbiec. Jego fundusze najczęściej zajmowały miejsce w pierwszej trójce instrumentów o najwyższej stopie zwrotu. Najlepszym funduszem emerytalnym został natomiast OFE ING NN, którego jednostka rozrachunkowa zyskała w ubiegłym roku prawie 17%.

Jednym z większych problemów było wyłonienie zwycięzcy w kategorii "spółka o najwyższych standardach corporate governance". Zasady te na polskim rynku zostały dopiero niedawno określone. W redakcji długo trwała dyskusja, komu przyznać statuetkę. Ostatecznie zwyciężyły Kęty, które, naszym zdaniem, równo traktują wszystkich akcjonariuszy i wywiązują się z prognoz finansowych, prowadzą też jasną politykę informacyjną.

Niekonwencjonalne rozstrzygnięcie zapadło w kategorii debiut roku. Tym razem nie przyznaliśmy nagrody giełdowej spółce (debiutów na parkiecie, a już zwłaszcza udanych, było w ubiegłym roku jak na lekarstwo), ale firmie, która wykazała się innowacyjną inicjatywą. Było nią uruchomienie platformy obrotu obligacjami i bonami skarbowymi, która skupiła prawie 10% obrotu tymi papierami. Statuetka przypadła więc Centralnej Tabeli Ofert. Redakcja zdecydowała się natomiast nie przyznawać Byka i Niedźwiedzia dla najlepszego analityka roku. Naszym zdaniem, w 2002 r. żaden autor analiz i prognoz nie zasłużył na takie wyróżnienie.

Po raz pierwszy przyznaliśmy natomiast nagrodę dla najlepszego zespołu Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej. W imprezie zorganizowanej przez Giełdę Papierów Wartościowych i Kancelarię Prezydenta RP uczestniczą uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Ponieważ finalistę poznamy dopiero w marcu, wczoraj statuetkę przekazaliśmy organizatorom gry.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego