Akcje BACA nie są towarem pierwszej jakości - ze względu na słabe wyniki finansowe spółki. Inwestorzy liczą jednak, że pojawienie się austriackiej firmy na GPW spowoduje, że zweryfikowane zostaną bardzo wysokie wyceny polskich banków. Przecena w tym sektorze trwa już od kilku dni. Silnie traci na wartości BPH PBK (jego akcjonariuszem są Austriacy), Pekao, BZ WBK oraz BRE.
Notowane na wiedeńskiej giełdzie akcje BACA są obecnie wyceniane znacznie niżej niż papiery polskich banków. Wskaźnik cena do wartości księgowej wynosi w jego przypadku 0,74, a wskaźnik cena do zysku na akcję - 11. W przypadku Pekao jest to odpowiednio 2,7 i 16,5, BPH PBK - 1,73 i 37,6, a BZ WBK - 2,26 i 25,1.
Wycena będzie niższa
Zdaniem Marcina Jabłczyńskiego, analityka Deutsche Bank Securities, wycena BACA pozostanie także w przyszłości niższa niż w przypadku polskich instytucji. Nasze spółki mają bowiem większy potencjał wzrostu. Bank Austria Creditanstalt działa na rynku nasyconym usługami i produktami bankowymi.
W ostatnim raporcie analitycy Smith Barney szacują, że w przyszłym roku Pekao osiągnie zwrot z kapitału w wysokości 17,9%, BPH PBK - 12,7%, a BZ WBK - 14,9%. Tymczasem prognoza dla BACA wynosi jedynie 7,3%.