Czeki

Czeki w swojej konstrukcji są bardzo podobne do weksli, zwłaszcza trasowanych.

Publikacja: 24.09.2003 09:44

Najogólniej czek można zdefiniować jako papier wartościowy, zawierający pisemne polecenie zapłaty, skierowane do banku, a dotyczące wypłaty określonych środków na rzecz wskazanego podmiotu. Ustawa z 28 kwietnia 1934 r. ? Prawo czekowe, ściśle określa, z jakich elementów powinien składać się ten walor, aby mógł być uznany za ważny. Przede wszystkim w treści dokumentu musi się znaleźć słowo ?czek? oraz polecenie bezwarunkowego zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej. Ponadto konieczne są oznaczenie daty i podmiotu mającego dokonać zapłaty oraz podpis wystawcy czeku. Na czeku powinny też znaleźć się dane dotyczące miejsca płatności i miejsca wystawienia dokumentu.

Rodzaje dokumentów

Czek może być dokumentem imiennym, na okaziciela oraz wystawionym na zlecenie określonej osoby. Za papier wartościowy na okaziciela rozumie się m.in. czek nie zawierający informacji dotyczącej osoby, na rzecz której ma być dokonana zapłata. Kolejny podział związany jest z określeniem sposobu zaspokojenia wierzyciela. W tym zakresie rozróżnia się czeki gotówkowe i rozrachunkowe. W pierwszym przypadku wystawca wydaje bankowi dyspozycję obciążenia jego rachunku i wypłaty określonej sumy okazicielowi czeku lub osobie określonej w dokumencie. Zamiast gotówką, czek może zostać zrealizowany przelewem. Wówczas na dokumencie jego wystawca lub posiadacz musi zawrzeć zastrzeżenie ?przelać na rachunek? lub podobne określenie. W chwili dokonania tego zapisu powstaje czek rozrachunkowy, który z kolei może być potwierdzony lub gwarantowany. W pierwszym przypadku bank blokuje określoną kwotę na rachunku wystawcy, tak aby posiadacz czeku mógł zrealizować przelew ze środków wystawcy. Z kolei przy czeku rozrachunkowym gwarantowanym bank zobowiązuje się dokonać przelewu niezależnie od stanu konta wystawcy, tym samym godząc się na jego kredytowanie.

Obieg czekowy

Czek, jak większość papierów wartościowych, może być przenoszony na inne osoby. Przy czym w zależności od jego rodzaju wymagane są różne formy dokonania tej operacji. Zmiana właściciela przy czeku na okaziciela następuje jedynie poprzez wręczenie dokumentu. Papier imienny z dodanym zastrzeżeniem ?na zlecenie? lub bez niego, można przenieść poprzez indos, czyli pisemne oświadczenie umieszczone na dokumencie lub na załączanej do niego karcie dodatkowej. Czek imienny z zastrzeżeniem ?nie na zlecenie?, przenosi się w formie i ze skutkami zwykłego przelewu.

Korzyści związane z czekami

- tani i prosty sposób regulowania należności,

- możliwość bezgotówkowego regulowania wzajemnych zobowiązań,

- czeki bankierskie uniezależniają eksportera od ryzyka braku środków na rachunku importera/kontrahenta lub zamknięcia przez niego rachunku,

- czeki bankierskie dają możliwość regulowania należności wobec zagranicznego partnera w przypadku braku informacji na temat numeru jego rachunku bankowego lub banku prowadzącego rachunek,

- czeki podróżnicze są wygodnym środkiem płatniczym, gdyż można się nimi posługiwać w wielu krajach; są honorowane nie tylko w bankach, ale także m.in. w biurach turystycznych, hotelach, restauracjach,

- czeki podróżnicze są bezpieczniejsze niż płatności gotówkowe, w razie utraty istnieje możliwość szybkiej ich refundacji.

W obrocie z zagranicą ze względu

na wystawcę rozróżniamy:

- czeki z wystawienia niebankowego ? wystawione przez osoby prawne lub fizyczne,

- czeki bankierskie ? wystawione przez banki,

- czeki skarbowe ? wystawione przez instytucje rządowe,

- czeki podróżnicze ? dokumenty płatnicze emitowane przez banki lub biura podróży,

- dokumenty płatnicze pełniące funkcje czeków i realizowane na zasadach czeków ? Money Order, International Money Order, World Money Order ? wystawiane przez nierezydentów (osoby fizyczne i prawne) listowe polecenia wypłaty (bankowe przekazy pieniężne).

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego