Wyroby cukiernicze wytwarza w Polsce około 900 firm. Większość z nich to przedsiębiorstwa małe i średnie. Firm dużych, zatrudniających ponad 50 osób, jest około 120. Szacunki co do wartość rynku cukierniczego są rozbieżne. Według danych GUS, jego wartość w 2002 r. wyniosła około 5,8 mld zł. Firmy stowarzyszone w Polbisco - Stowarzyszeniu Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych szacują swoją sprzedaż na około 4 mld zł. Różnice występują również w wielkości konsumpcji. Niektórzy specjaliści podają, że przeciętny Polak zjada około 9 kg wyrobów cukierniczych rocznie. Inni, że konsumuje około 6,2 kg słodyczy, czyli około trzy razy mniej niż w niektórych krajach Unii Europejskiej.
Problemem sektora są malejące dochody klientów i duże bezrobocie, co ogranicza wzrost rynku. Średnia rentowność branży cukierniczej wynosi około 3%.
Międzynarodowe koncerny dominują
Polski rynek słodyczy jest coraz bardziej konkurencyjny. Są na nim obecne wszystkie światowe koncerny. Ze względu na liczbę ludności, Polska pod względem wartości sprzedaży jest zaliczana do największych rynków europejskich. Ten walor, jak również perspektywa rozwoju rynku, przyciągała do Polski od wczesnych lat 90. zarówno inwestorów zagranicznych, jak i importerów. Niektóre koncerny przejęły największe rodzime firmy, inne zbudowały zakłady od podstaw. Szacuje się, że międzynarodowe korporacje i firmy zagraniczne mają około 80-proc. udział w rynku sprzedaży słodyczy w Polsce. Dalsze około 12% rynku mają trzy spółki giełdowe: bydgoska Jutrzenka, raciborskie Mieszko i krakowski Wawel.
Czekolada króluje