Przedsiębiorstwo, prowadząc działalność gospodarczą, niejednokrotnie staje przed potrzebą finansowania przedsięwzięć inwestycyjnych. Rzadko zdarza się, aby owe projekty sfinansowane były w całości ze środków własnych. Brakujące środki trzeba wówczas pozyskać z zewnątrz od dotychczasowych właścicieli lub zaciągając dług w drodze emisji papierów dłużnych lub w banku.
Zaciągnięcie długu ma tę zaletę, że nie powoduje rozproszenia akcjonariatu, co ma miejsce w przypadku emisji akcji. Zachowana jest zatem dotychczasowa struktura własnościowa.
Mimo że kredyty i pożyczki stanowią w miarę dogodne źródło finansowania i są nadal najpopularniejszym i najczęściej wykorzystywanym przez przedsiębiorstwa instrumentem zaspokajającym potrzeby finansowe, to wydaje się, że warto jest rozważyć alternatywne źródło kapitału, jakim jest emisja obligacji. Kryterium, którym należy się kierować przy wyborze sposobu finansowania działalności podmiotu lub planowanej przez niego inwestycji, jest głównie koszt kapitału. Jeżeli więc podmiot ma możliwość korzystania z różnego rodzaju subwencji, funduszy pomocowych, preferencyjnych kredytów lub też innego dotowanego źródła finansowania, to niewątpliwie będzie ono przez niego preferowane. Dlatego też bardzo ważne jest przeanalizowanie wszystkich aspektów (finansowych, prawnych, organizacyjnych) związanych z wyborem między zaciągnięciem kredytu bankowego a emisją obligacji. Błędne jest niewątpliwie stwierdzenie, że w każdym przypadku emisja obligacji jest bardziej opłacalna. Poniżej zaprezentowane zostały czynniki, które powinny zostać uwzględnione przy podejmowaniu decyzji.
Dostęp do kapitału
Decydując się na określone zewnętrzne źródło finansowania, przedsiębiorstwo musi rozważyć, jakie zalety i wady, korzyści i koszty związane są z każdym z nich. Otóż w przypadku kredytu udostępnienie środków finansowych następuje z reguły przez jeden bank, a w przypadku bardziej kapitałochłonnych przedsięwzięć przez utworzone w tym celu konsorcjum. Należy jednak mieć na uwadze, że zawiązanie konsorcjum bankowego znacznie osłabia pozycję negocjacyjną kredytobiorcy i może skutkować mniej korzystnymi warunkami kredytu.