n papierach wartościowych
n emitencie, które podzielone są na odpowiednie rozdziały.
W zależności od tych czynników różny jest zakres zamieszczanych informacji. W przypadku emisji obligacji zasadnicze różnice wynikają przede wszystkim z charakteru tych papierów wartościowych. W konsekwencji w prospekcie należy zamieścić szereg informacji uwzględniających specyfikę i warunki, na jakich mogą być emitowane obligacje.
Przepisy nie przewidują znacząco różnego zakresu informacji odnośnie do emitenta będącego spółką i prowadzonej przezeń działalności w zależności od docelowego rynku regulowanego - urzędowego czy nieurzędowego - na którym mają być notowane obligacje. Zakres tych informacji jest niemal identyczny. Upraszczając, można stwierdzić, że zawartość i forma prospektu emisyjnego w przypadku oferowania obligacji jest zbliżona do prospektu emisyjnego akcji wprowadzanych na rynek nieurzędowy, a zatem jest prostsza niż w przypadku oferowania akcji wprowadzanych na rynek urzędowy (GPW).
Największe różnice dotyczą informacji o przedsiębiorstwie, jego historii oraz zakresu informacji podawanych w sprawozdaniach finansowych. Przykładowo, emitent obligacji nie musi zamieszczać szczegółowej historii za ostatnie pięć lat (wystarczy jedynie krótki jej opis), historii zmian kapitału zakładowego, struktury zatrudnienia czy systemu wynagradzania.
Z drugiej strony, w przypadku zawarcia umowy z bankiem-reprezentantem, emitent powinien zamieścić w prospekcie jej istotne postanowienia. Taka informacja nie wystąpi z natury rzeczy w przypadku publicznej emisji akcji. Dodatkową kwestią ujmowaną w prospekcie obligacji jest przypadek występowania w procesie emisji podmiotu udzielającego zabezpieczenia tych obligacji. Jeżeli zabezpieczenie obejmuje co najmniej 20% wartości nominalnej obligacji, prospekt powinien dodatkowo zawierać dodatkowe informacje dotyczące tego podmiotu. W szczególności zbadane przez biegłego rewidenta sprawozdanie finansowe albo skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej tego podmiotu za ostatni rok obrotowy z danymi porównywalnymi za rok poprzedni. Wymóg taki nie musi być spełniony, jeśli podmiotem udzielającym zabezpieczenia jest Skarb Państwa, NBP, Bank Gospodarstwa Krajowego, jednostka samorządu terytorialnego czy spółka publiczna.Najważniejszą jednak kwestią są sprawozdania finansowe emitenta - element stanowiący znaczące źródło kosztów w przypadku publicznej emisji papierów wartościowych ze względu na obowiązek badania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. W przypadku emitenta obligacji, obowiązkowe jest zamieszczenie w prospekcie zbadanych sprawozdań finansowych z porównywalnymi danymi finansowymi za dwa lata obrotowe poprzedzające okres objęty tym sprawozdaniem. W przypadku gdy sprawozdanie finansowe zostało sporządzone za pełny rok obrotowy, w prospekcie zamieszcza się porównywalne dane finansowe co najmniej za rok wstecz. Są to więc wymagania, których spełnienie leży w zasięgu wielu spółek kapitałowych zaliczanych do tzw. małych i średnich przedsiębiorstw. Pamiętajmy, że w przypadku oferowania akcji porównywalne dane finansowe powinny obejmować trzy lata obrotowe poprzedzające okres objęty sprawozdaniem finansowym. Jeżeli emitent prowadzi działalność krócej niż okres, za który wymagane jest przedstawienie sprawozdań finansowych, wówczas oczywiście zamieszcza sprawozdania finansowe za okres od dnia jego rejestracji.