Kolejnym elementem struktury funduszy jest oczywiście zarządzający, przy czy może być to zarówno firma inwestycyjna, jak też osoba fizyczna. Bardzo często udziałowcem takiej spółki inwestycyjnej jest sponsor i jest on odpowiedzialny za całą politykę inwestycyjną oraz kontrolę ryzyka. Dla spółki zarządzającej mogą pracować zatrudnieni w niej doradcy oraz traderzy.
Transakcje przeprowadzane przez fundusz dokonywane i rozliczane są za pośrednictwem brokera rozliczającego (clearing broker). Oprócz niego mogą jeszcze istnieć inni brokerzy (execution brokres), odpowiedzialni za aranżowanie transakcji na rynkach pozagiełdowych lub za wykonywanie transakcji bezpośrednio na parkiecie giełdowym (w przypadku giełd fizycznych).
Istotną rolę w strukturze funduszu pełni administrator. Po jego stronie leży wykonywanie wszelkich prac prawno-podatkowych, obliczania wartości aktywów, emisja nowych akcji, pobieranie opłat za zarządzanie, raportowanie wyników funduszu do klientów, organizowanie kontroli audytora. Zgodnie z wymaganiami prawnymi, zwykle administrator musi mieć siedzibę w tym samym obszarze prawnym, gdzie jest zarejestrowany fundusz. Pieczę nad prawidłowym wykonaniem i rozliczeniem transakcji, monitorowaniem bezpieczeństwa aktywów, wszelkimi operacjami związanymi z wypłatami odsetek, pilnowaniem wielkości depozytów pełni bank--depozytariusz.
Certyfikaty funduszu inwestorzy mogą nabywać bezpośrednio lub poprzez firmy dystrybucyjne. W niektórych wypadkach możliwa jest wyłącznie ta druga forma.
Rodzaje funduszy hedgingowych
Pisząc o rodzajach współcześnie działających funduszy hedgingowych, należałoby właściwie wymienić wszelkie możliwe sposoby inwestowania oraz wszelkie rynki, na jakich można spekulować. Choć część funduszy jest funduszami wyspecjalizowanymi - działającymi na przykład wyłącznie na rynkach walutowych - wiele z nich działa globalnie na rynkach walut, akcji, obligacji, kontraktów terminowych na towary, na rynkach nieruchomości i wielu, wielu innych. Dla celów statystycznych i porównawczych wyróżnia się jednak pewne kategorie funduszy, jeden z podziałów wymienia czternaście różnych kategorii:
1. Wykorzystujące wyłącznie długie pozycje na rynkach akcji.
2. Wykorzystujące wyłącznie krótkie pozycje na rynkach akcji.
3. Działające na amerykańskich rynkach akcji, korzystające zarówno z długich, jak i krótkich pozycji.
4. Działające na europejskich rynkach akcji, korzystające zarówno z długich, jak i krótkich pozycji.
5. Działające na globalnych rynkach akcji, korzystające zarówno z długich, jak i krótkich pozycji.
6. Wykorzystujące arbitraż na rynkach obligacji i innych instrumentach o stałym dochodzie.
7. Arbitraż na rynkach hipotecznych papierów wartościowych.
8. Fundusze obligacji zamiennych.
9. Inwestujące w spółki zagrożone upadłością lub w trakcie procesu restrukturyzacji.
10. Działające na rynkach akcji oraz rynkach dłużnych rynków wschodzących.
11. Fundusze typu "makro" - działające na wielu różnych rynkach i sektorach na podstawie analiz makroekonomicznych.
12. Walutowe.
13. Korzystające z wielu strategii inwestycyjnych (multi-strategy).
14. Wykorzystujące wielu zarządzających w celu osiągnięcia jak najniższej korelacji wyników (multimanager).
Powyższy podział jest tylko jednym z wielu i nie obejmuje choćby metod działania stosowanych przez fundusze strategii inwestycyjnych, wśród których najważniejsze to oczywiście analiza fundamentalna i makroekonomiczna, analiza techniczna, różne techniki ekonometryczne. Z kolei ze względu na sposób działania dwie najważniejsze metody to oczywiście wszelkie techniki intuicyjne oraz fundusze działające w oparciu o mechaniczne systemy inwestycyjne.
Fundusze z gwarantowaną stopą zwrotu
W ostatnich latach zaczęły powstawać fundusze oferujące swoim inwestorom gwarantowaną stopę zwrotu. Gwarantowana stopa zwrotu wynosi zwykle przynajmniej kilka procent. Fundusze tego typu inwestują zwykle w instrumenty, które już gwarantują uzyskanie pewnej stopy zwrotu (np. w obligacje zerokuponowe) i wypłacają swoim inwestorom część uzyskanych przez siebie zysków. Gwarantowana stopa zwrotu określana jest zwykle na dany okres i pod koniec upływu wyznaczonego okresu jest rewidowana. n
Bibliografia:
Dr Phillipp Cottier, "Hedge Funds and Managed Futures", Verlag Paul Haupt, 1997
Steve McGuinness, Starting up a hedge fund, Terrapin Ltd, 2003
Marcel Herbst, Investing in Early Stage Hedge Funds: SwissHedge, 4/2003
Scott J. Lederman, Hedge Funds, Practising Law Institute, 2001
Raport of the Working Group on Highly Leveraged Institutions, 2000
William Osterberg, The Truth about Hedge Funds, Federal Reserve Bank of Cleveland, 1999