Do czego potrzebny jest złom? Okazuje się, że jest to materiał niezbędny do produkcji stali. Przy wytapianiu stali według niektórych procesów technologicznych, złom stanowi nawet 90% koniecznego surowca. Generalnie jednak - jak wynika z wyliczeń Hutniczej Izby Przemysłowo--Handlowej - należy przyjąć, że do wyprodukowania tony stali potrzeba 550 kg złomu.
Trudny wiek XXI
Polskie huty przez ostatnie lata przechodziły restrukturyzację, związaną między innymi z ograniczaniem produkcji. W roku 2000 produkcja stali surowej, do której używany jest złom, wynosiła 10,5 mln ton. Rok później było to 8,8 mln ton, a w roku 2002 - jeszcze 400 tys. ton mniej. To oznaczało kurczenie się rynku złomu. Używając szacunków HIPH, zapotrzebowanie na surowiec z odzysku zmniejszyło się w ciągu dwóch lat o ponad milion ton. To oznaczało ograniczenie popytu o prawie 100 mln dolarów (licząc według średnich cen z lat 2001-2002).
Ale nie tylko spadek produkcji stali był problemem. Polskie huty borykały się z brakiem pieniędzy. W rezultacie nie chciały zbyt dużo płacić za dostarczany im złom. Firmy złomiarskie radziły sobie, zwiększając eksport. Ponieważ zagraniczna konkurencja mogła płacić wyższe ceny, eksport złomu rósł dynamicznie. W 2000 roku - według danych Izby Przemysłowo-Handlowej Gospodarki Złomem - za granicę wyjechało prawie 3 mln ton. Potem jednak przyszło załamanie - rok później wywieziono nieco ponad 1,2 mln ton surowca.
Chińskie odbicie