Trzy kanały sprzedaży

Firmy leasingowe nawet połowę swoich klientów pozyskują za pośrednictwem banków. Ważnymi kanałami dystrybucji są również własne sieci i współpraca z dostawcami.

Publikacja: 29.04.2006 08:30

Przynależność firmy leasingowej do grupy kapitałowej ma duże znaczenie dla poziomu sprzedaży. Banki mają znacznie więcej punktów obsługi klienta niż zależne od nich spółki, specjalizujące się w świadczeniu określonych usług. Przykładowo: Bank Pekao posiada 775 placówek, natomiast Pekao Leasing 32.

Dzięki współpracy wewnątrz grupy spółka pozyskuje blisko połowę klientów. - Pracownicy banku, wykonując plany sprzedażowe na dany rok, muszą w ich ramach wykazać umowy leasingowe i faktoringowe - powiedział dr Robert Staniszewski, dyrektor departamentu marketingu Pekao Leasing.

Doradcy bankowi przejmują również część czynności związanych z obsługą klientów zainteresowanych ofertą innych spółek z grupy. - Przedsiębiorcy mogą zgłosić się do jednej z 82 placówek banku i skorzystać z usług ponad 300 doradców klienta korporacyjnego. Po stronie doradców bankowych leży przedstawienie oferty i przygotowanie podstawowych dokumentów. Kontakt do zainteresowanego przedsiębiorcy przekazywany jest do specjalisty z ING Lease lub ING Commercial Finance w zależności od produktu, którym zainteresowany jest przedsiębiorca - powiedział Hubert Kifner z ING Bank Śląski.

Współpraca z mniejszymi spółkami z grupy przynosi korzyści również bankom. - Usługi faktoringowe i leasingowe mają ogromne znaczenie dla klientów korporacyjnych banku. Z tego powodu sprzedaż organizowana jest w sposób umożliwiający kompleksową obsługę klienta, nawet pomimo istnienia odrębnych spółek specjalizujących się w sprzedaży wspomnianych usług - skomentował Paweł Wróbel z BRE Banku.

Chociaż współpraca w ramach grupy kapitałowej ma dla wielu firm kluczowe znaczenie, ważne są również inne kanały dystrybucji. - W 2005 roku 52 proc. transakcji zawartych przez BPH Leasing (w układzie wartościowym) zostało pozyskanych za pośrednictwem sieci Banku BPH, zarówno korporacyjnej, jak i detalicznej. Około 21 proc. przypada na dostawców będących partnerami BPH Leasing oraz współpracujących dilerów. 24 proc. transakcji zostało pozyskanych bezpośrednio przez sieć własną. Natomiast pozostałe 3 proc. przypada na pośredników, którzy nie są preferowanym kanałem dystrybucji - poinformował Mieczysław Woźniak, prezes BPH Leasing.

Rozwija się współpraca z dostawcami. Wielu przedstawicieli firm podkreśla, że ten kanał dystrybucji zyskuje coraz większe znaczenie. - Pekao Leasing pozyskuje klientów również dzięki współpracy z pośrednikami finansowymi oraz dostawcami środków transportu, maszyn i urządzeń. Ta ostatnia forma sprzedaży okazała się bardzo skuteczna. Współpraca z dostawcami jest zaplanowana tak, aby umożliwić podpisanie umowy w ciągu jednego dnia od zgłoszenia - powiedział dr R. Staniszewski. Dla niektórych firm jest to wręcz jedyny kanał sprzedaży. DaimlerChrysler Leasing pozyskuje klientów wyłącznie za pośrednictwem dilerów samochodów (np. Mercedes-Benz, Smart, Chrysler, Jeep, Mitsubishi Fuso).

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski