GTI największym sprzedawcą Orange

Publikacja: 07.06.2006 08:23

Germanos Group przejął w Polsce 40 punktów sprzedaży usług i produktów współpracujących z siecią Orange. Tym samym GTI (spółka zależna od Germanosa) ma już 170 punktów sprzedaży. Konkurencyjny Tell - dotąd największy diler Orange - posiadał na koniec pierwszego kwartału 157 salonów sprzedaży.

GTI kupiło 34 punkty od firmy Auto Eletronik oraz 6 punktów sprzedaży od firmy A-tel. Spółka nie podaje wartości transakcji, dzięki której stała się największym partnerem sieci Orange w Polsce.

Do Grupy Germanos w Polsce należą dwie spółki zależne: GTI, która sprzedaje produkty i usługi Orange oraz Germanos Polska, współpracująca z Erą. Po transakcji Grupa Germanos - przez obie swoje spółki zależne - ma w Polsce już 380 punktów sprzedaży i jest największą siecią sprzedaży detalicznej usług telekomunikacyjnych w Polsce.

"Nowa akwizycja staje się potwierdzeniem naszej pozycji na tak dynamicznym rynku, jakim jest Polska" - powiedział cytowany w komunikacie spółki Michał Wawrzynowicz, dyrektor generalny GTI. Z kolei Dimitris Blatsios, dyrektor ds. sprzedaży detalicznej grupy Germanos, w tym samym komunikacie stwierdza: "Wzmocnienie naszej strategii na rynku polskim poprzez tę transakcję jest potwierdzeniem realizacji strategii rozwoju firmy. Zakładamy kontynuację tej strategii i wykorzystanie możliwości rozwoju, jakie daje nam rynek polski."

W Grupie Germanos nastąpiły ostatnio duże zmiany własnościowe. Grecka sieć komórkowa Cosmote Mobile Telecommunications kupiła 42 proc. akcji Germanosa. Postanowiła jednak wycofać się z krajów, w których sama nie prowadzi działalności - w tym z Polski. Jednak Panos Germanos, prezes i założyciel Grupy zamierza zaraz po zakończeniu transakcji z Cosmote przejąć polskie spółki.

Rzeczniczka firmy Anthi Trokoudi twierdzi, że zmiany własnościowe nie wpłyną na strategię Grupy, która nadal zamierza się dynamicznie rozwijać na naszym rynku - zarówno poprzez przejęcia, jak i poprzez rozwój organiczny. Na początku 2007 roku chce mieć w Polsce ok. 500 sklepów. Na inwestycje w Polsce wyda w tym roku ok. 15 mln euro.

Tell również zamierza rozwijać się przez akwizycję. Spółka podawała, że zamierza przeznaczyć na ten cel 15,5 mln zł, pozyskane z ubiegłorocznej emisji. Choć na razie jeszcze nie wykorzystała tych pieniędzy na przejęcia, nadal poszukuje sieci, które mogłaby kupić. - Zdecydowanie podtrzymujemy wcześniejsze zapowiedzi. Do końca roku Tell zamierza mieć 250 punktów sprzedaży. - Codziennie nad tym pracujemy - powiedział wiceprezes Tella Robert Krasowski. Tell prawdopodob nie nie wypłaci także dywidendy, ponieważ cały zysk chce przeznaczyć właśnie na przejęcia.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego