Stalprofil chce kupić ZRUG Zabrze

Budownictwo Prezes Bernhard stawia na nowy, atrakcyjny rynek Giełdowa grupa może wkrótce powiększyć się o wykonawcę sieci przesyłowych. To byłby dobry partner dla spółki zależnej, produkującej rury

Publikacja: 14.09.2006 07:09

Jak dowiedział się "Parkiet", śląski dystrybutor stali planuje kupno udziałów Zakładów Remontowych Urządzeń Gazowniczych (ZRUG) w Zabrzu. W połowie sierpnia pisaliśmy, że Stalprofil chce przejąć 80 proc. udziałów w firmie zajmującej się budowę rurociągów. Dziś już wiadomo, że chodzi o zabrzańską firmę. W grupie Stalprofilu od początku ubiegłego roku jest Izostal - producent rur.

Stalprofil wystartował w przetargu zorganizowanym przez jednego z udziałowców ZRUG-u, warszawską spółkę Beta. - Rozstrzygnięcie planowane jest w przyszłym tygodniu. Ponieważ trwa procedura przetargowa, nie mogę niczego więcej powiedzieć - komentuje Jerzy Bernhard, prezes Stalprofilu.

Z opublikowanego ogłoszenia wynika, że Beta chce sprzedać 830 udziałów (30,2 proc. kapitału zakładowego) zabrzańskiej spółki. Cena wywoławcza wynosi 700,5 tys. zł (59,5 proc. akcji Izostalu kosztowało 4,5 mln zł). Oferty można składać do jutra. Otwarcie kopert nastąpi w przyszłą środę. Stalprofil negocjuje także z zagranicznymi udziałowcami ZRUG-u, którzy mają łącznie 48 proc. udziałów. Pozostałe 21,8 proc. spółki kontroluje PGNiG. Jest ono również udziałowcem Izostalu (ma 6 proc. akcji, a Stalprofil - 89,4 proc.).

Atrakcyjny przesył

Zakup ZRUG-u wzmocniłby i uzupełnił grupę Stalprofilu. Podstawowym jej biznesem jest handel wyrobami hutniczymi. Śląska spółka, kupując w zeszłym roku Izostal, postawiła także na sieci przesyłowe - nie tylko gazowe i paliwowe, ale także cieplne czy wodno-kanalizacyjne. Zdaniem prezesa Bernharda, to bardzo atrakcyjny rynek. Izostal i ZRUG Zabrze już ze sobą współpracowały. Ich współudziałowiec - PGNiG - jest jednym z głównych graczy, którzy finansują inwestycje w sektorze przesyłu gazu.

ZRUG, podobnie jak wcześniej Izostal, będzie wymagał dofinansowania. Działalność operacyjna zabrzańskiej spółki jest rentowna, ale kapitały własne są niskie.

Nie koniec przejęć

Stalprofil rozesłał oferty w sprawie przejęcia do kilku innych przedsiębiorstw. Czy w razie zakupu ZRUG-u zakończy negocjacje? - Wręcz przeciwnie, nie czekając na rozstrzygnięcia, szukamy dalej - mówi Jerzy Bernhard. - Zdarzają się też takie niespodzianki, jak Stalex-port czy Sambud 2 - dodaje prezes. Przypomnijmy, giełdowy Stalexport chce sprzedać część handlującą stalą. Sambud 2 to duża krakowska firma, której właściciele postanowili sprzedać udziały. W obu przypadkach szczegóły będą znane najszybciej w przyszłym miesiącu.

W przyszłym tygodniu

grupa

Stalprofilu, kierowana przez Jerzego Bernharda, może się

powiększyć o średniej wielkości

wykonawcę sieci

przesyłowych.

fot. Andrzej Cynka

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego