Uwarunkowania związane z globalizacją i rozciąganiem łańcuchów dostaw to chyba najbardziej komentowane czynniki zmiany organizacji logistyki we współczesnej gospodarce. Obecnie logistyka stawia także czoła wielu nowym wyzwaniom, częściowo zresztą z globalizacją sprzężonym, jak choćby obsługa handlu internetowego. Na rozwiniętych rynkach europejskich jest to już bardzo ważny element napędzający wzrost rynku usług logistycznych, jak też mobilizujący do poszukiwania nowych rozwiązań organizacyjnych. Podobny charakter okazuje się mieć działalność regulacyjna Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Reverse logistics, czyli logistyka zużytych produktów, rozwijająca się dzięki prawom wprowadzonym za dyrektywami takimi jak WEEE czy EFL stanowi kolejny przykład innowacyjności w logistyce. Nadrzędnym celem i wymogiem staje się także nadanie obrotowi towarów przejrzystości. Wszystkim tym wyzwaniom stawiają czoła zewnętrzni operatorzy logistyczni, w coraz większym stopniu przejmujący ciężar obsługi logistycznej od wewnętrznych działów logistycznych firm.
Rola i modele
U podłoża tego ostatniego zjawiska leży proces wirtualizacji przedsiębiorstw. To najważniejszy i powszechny trend - przykładem są choćby producenci, stopniowo wyzbywający się działów pobocznych, następnie specjalistycznych zakładów i wreszcie całkowicie odcinający się od produkcji by zająć się czystą logistyką, zarządzaniem przepływami zasobów. Po outsourcingu funkcji i procesów pozostaje zarządzanie i nadzór.
Operatorzy logistyczni podążają za tymi zmianami. W drodze ewolucji zmienili swój model działania od bezkontraktowego świadczenia specjalistycznych usług, poprzez bardziej złożoną obsługę kontraktową. Ta ostatnia łączy kilka funkcji: od transportu i magazynowania (3PL - zewnętrzni usługodawcy logistyczni), poprzez przejmowanie pełnej odpowiedzialności za określone projekty logistyczne (Lead Logistic Providers - integratorzy logistyczni), po zintegrowaną obsługę logistyczno-doradczą (4PL).
Outsourcing na fali