Trzy wiedźmy nie zatrzęsły giełdą

Wpływ wygasających kontraktów terminowych na rynek akcji był stosunkowo niewielki. Sytuacja wyglądać może jednak inaczej przy zamykaniu pozycji w grudniu

Publikacja: 19.09.2009 10:41

Trzy wiedźmy nie zatrzęsły giełdą

Foto: GG Parkiet

Przebieg piątkowej sesji pokazał, że zmienność notowań spółek z WIG20 jest większa w momencie wygasania kontraktów terminowych. Dla rozliczenia pozycji decydująca jest średnia wartość WIG20 z ostatniej godziny handlu.

Tuż po godzinie 15.10 główny indeks warszawskiej giełdy WIG20 zaczął silnie tracić na wartości, a przez rynek przeszły zlecenia koszykowe (dotyczące akcji kilku spółek z indeksu). – Należało się spodziewać wzmożonej podaży akcji po godzinie 15, ale skala tego ruchu nie jest niepokojąca – ocenia Paweł Danielewicz, analityk DM BZ WBK. Podaż akcji spowodowała, że WIG20 zanotował swoje minimum na poziomie 2132 pkt.

[srodtytul]Inwestorzy wyciągnęli wnioski[/srodtytul]

Trzy miesiące wcześniej, gdy wygasła czerwcowa seria kontraktów na WIG20, przebieg sesji był inny. W ciągu dnia WIG20 zyskiwał na wartości, a ostatnia godzina notowań powiększyła zwyżki.

Jeszcze niedawno obawy o to, że dzień trzech wiedźm zachwieje rynkiem, były znacznie poważniejsze. Dziewięć miesięcy temu Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o niepokojącej koncentracji na rynku futures, wtedy miała ona zagrażać przejrzystości obrotu. Obecnie warszawska giełda po każdej sesji informuje, czy nie dochodzi do koncentracji. Nie są podawane jednak pozycje, jakie zajmują inwestorzy na tym rynku.

Zdaniem analityków poprawiło to przejrzystość rynku, ale i zmieniło strategie inwestycyjne. – W tej chwili nie ma dużej rozpiętości między WIG20 a kontraktami terminowymi, inwestorzy rolują pozycje przed dniem wygaśnięcia kontraktów – mówi Paweł Danielewicz.

Wygasanie kolejnej grudniowej serii kontraktów może się okazać bardziej emocjonujące. Coraz większa liczba inwestorów przewiduje nadejście korekty. W opozycji do nich wydaje się największy gracz na rynku kontraktów, który zdaniem analityków dalej zakłada zwyżki. W jego rękach według danych na koniec czwartkowej sesji było 35–40 proc. futures. Na zakończenie sesji liczba otwartych pozycji wyniosła 28 tys., na grudniowej liczba otwartych pozycji jest już bliska 70 tys.

[srodtytul]Uwaga na PKO BP[/srodtytul]

Na zachowanie rynku futures wpłyną również zmiany na rynku kasowym. We wtorek pierwszy raz notowane będą akcje PKO BP bez prawa do dywidendy, co będzie miało około 10-pkt wpływ na WIG20. Dodatkowo od akcji banku 2 października odłączone zostanie prawo poboru. Jego wpływ na kurs poznamy dopiero po podaniu ceny emisyjnej akcji banku.

[ramka][b]Ryszard Rusak - zarządzający Union Investment TFI[/b]

W ostatnich tygodniach rynki finansowe się uspokoiły, a zmienność notowań nie jest już tak duża jak rok temu. Obecnie nie ma argumentów za silnym wzrostem ani za silnym spadkiem giełdowych indeksów. W ten sposób liczba inwestorów, którzy obstawiają dalszy ruch wzrostowy lub silną korektę, równoważą się. Te dwa główne czynniki wpłynęły na to, że wygasanie wrześniowej serii przebiegało spokojnie. O przyszłym zachowaniu giełdy i kontraktów zdecydują nastroje globalnych inwestorów. GPW wciąż będzie naśladowała zmiany zachodnich indeksów.

[b]Mirosław Saj - makler Biura Maklerskiego Dnb Nord[/b]

Duży inwestor z rynku kontraktów w większości zrolował swoje pozycje przed dniem wygasania kontraktów. Nie jest podawany kierunek zawartych pozycji, ale z dużym prawdopodobieństwem na grudniowej serii futures również obstawia on wzrost. To może przedłużyć optymizm inwestorów. Ale trwający od końca lutego trend wzrostowy powoduje, że coraz więcej osób spodziewa się silnej korekty. Ja też skłaniam się do tego scenariusza. Z pewnością nie będzie tak, że rynek zastygnie na obecnych poziomach. Rozstrzygnięcie przyjdzie zapewne z rynku USA. [/ramka]

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego