Po 13 latach starań Nestle ma Gerbera

Największa na świecie firma z branży spożywczej kupuje za 5,5 miliarda dolarów amerykańskiego producenta odżywek dla dzieci, gdyż chce się umocnić w USA

Aktualizacja: 22.02.2017 13:33 Publikacja: 13.04.2007 09:39

Szwajcarski gigant spożywczy Nestle, największa na świecie firma w branży, za 5,5 miliarda dolarów w gotówce kupi Gerbera, specjalizującego się w produkcji odżywek dla dzieci. Nestle zabiegało o to od trzynastu lat. Obecnie szwajcarska firma jest trzecim producentem odżywek dla dzieci w Stanach Zjednoczonych, a teraz zostanie liderem, gdyż Gerber kontroluje ponad 80 proc. krajowego rynku odżywek. Amerykański producent ma przychody rzędu 1,6 miliarda dolarów, a w 2006 r. ta firma założona przez Daniela Gerbera w 1928 r. odnotowała 300 milionów dolarów zysku operacyjnego.

Rozsądna cena

Właścicielem Gerbera, który trzynaście lat temu połączył się ze szwajcarską firma Sandoz, jest koncern farmaceutyczny Novartis, produkt fuzji Sandoza i Ciba-Geigy. W skład jego grupy wchodzi działająca na polskim rynku Alima-Gerber, która ma fabrykę w Rzeszowie. W ubiegłym roku Nestle, właściciel m.in. takich marek, jak Nescafe, Perrier, KitKat, na tego rodzaju zakupy wydało 4 miliardy dolarów. Firmę z centralą w szwajcarskim Vevey interesują marki o dynamice sprzedaży wyższej niż w innych segmentach branży spożywczej.

Sprzedaż producentów odżywek, według Kepler Equities, rośnie w tempie 8 proc. rocznie, zaś szeroki rynek żywności tylko o 1-2 proc. Analityk Karl-Heinz Scheunemann z Bankhaus Metzler cenę, jaką Nestle zapłaci za Gerbera, uważa za rozsądną. Zdaniem Daniela Vaselli, dyrektora generalnego Novartisa, transakcja dobrze wróży Gerberowi, gdyż będzie priorytetowym biznesem w wiodącej w skali globalnej firmie.

Finał w drugim półroczu

Po sfinalizowaniu sprzedaży, co ma nastąpić w drugiej połowie roku, jedynym segmentem Novartisa niezwiązanym z wytwarzaniem leków i szczepionek pozostanie Ciba Vision, producent szkieł kontaktowych. W grudniu ubiegłego roku Nestle za 2,5 miliarda dolarów kupiło od Novartisa dział produkcji żywności dla szpitali, a holenderski bank ABN Amro 271 milionów dolarów zapłacił za firmę produkującą napój energetyczny Isostar. - Zakup Gerbera jest doskonałym uzupełnieniem oferty Nestle - uważa Peter Brabeck, dyrektor generalny szwajcarskiego giganta. Transakcję traktuje jako ważny krok w transformacji firmy, która orientuje się na produkcję odżywek i ochronę zdrowia.

Wczoraj w Zurychu kurs akcji Nestle spadł o 0,7 proc., zaś walory Novartisa minimalnie podrożały. Od początku roku Nestle zyskało 12 proc., zaś Novartis stracił 4 proc.

Bloomberg, Reuters, latribune.fr

W Polsce...

>Nestle

Firma rozpoczęła działalność w Polsce w 1993 r. Ma fabryki zlokalizowane na terenie całego kraju, m.in.: w Kaliszu, Kargowej i Namysłowie. Według danych AC Nielsen, Nestle jest liderem w wielu kategoriach, m.in.: kawy rozpuszczalnej (Nescafe), wafli (Princessa) oraz zup. Na rynku mleka dla niemowląt Nestle ma około 48 proc. udziałów, a w segmencie kaszek jest to 33 proc. W 2006 r. wartość sprzedaży Nestle w Polsce wyniosła

1,6 mld zł, a zysk netto przekroczył 118,3 mln zł.

>Gerber

W 1992 r. Gerber stał się właścicielem 60 proc. akcji polskiej spółki Alima. Stopniowo zwiększał swój udział w kapitale Alimy, stając się jej jedynym właścicielem. Firma Gerber ma w Polsce jeden zakład - w Rzeszowie. Co ciekawe, jest to jedyny zakład spółki Gerber w Europie. W Polsce firma jest liderem na rynku produktów dla niemowląt i dzieci. Według danych AC Nielsen, jej udziały za grudzień minionego roku w kategorii posiłków w słoiczkach wyniosły 49,2 proc., a w soczkach 75,8 proc. Gerber zamierza walczyć w Polsce o silną, trzecią pozycję na rynku mleka i kaszek. W tej kategorii prym wiodą Nutricia i Nestle.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego