Tarnów i Kędzierzyn chcą iść w ślady Polic i Puław

Jeszcze w tym tygodniu zarządy Zakładów Azotowych z Tarnowa i z Kędzierzyna mają się spotkać, aby omówić szczegóły planowanego strategicznego aliansu - dowiedział się "Parkiet".

Aktualizacja: 27.02.2017 16:00 Publikacja: 08.05.2008 00:47

Ministerstwo Skarbu Państwa wraca do prac nad strategią rozwoju polskiego sektora chemicznego. - Na razie jest robocza wersja dokumentu - powiedział "Parkietowi" wiceszef resortu Krzysztof Żuk. - Mam pewne uwagi co do propozycji Nafty Polskiej, która przygotowała założenia strategii, i będę oczekiwał pewnych uzupełnień - stwierdził.

Poszukiwanie korzyści

Dodał, że zanim powstanie ostateczna wersja dokumentu, kierownictwo MSP będzie chciało spotkać się z zarządami czterech firm, których strategia ma dotyczyć bezpośrednio. Chodzi o kontrolowane przez państwo Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Tarnowskie Azoty oraz notowane na warszawskiej giełdzie Zakłady Chemiczne Police i Zakłady Azotowe Puławy.

- Cały czas poszukujemy długotrwałych korzyści. Próbujemy spojrzeć łącznie na Tarnów i Kędzierzyn oraz na Police i na Puławy - wyjaśnił Żuk.

Wiceminister dodał, że nie chce wchodzić w rolę poszczególnych zarządów, bo to one wyznaczają strategie firm, uważa jednak, że trzeba szukać obszarów współpracy różnych zakładów. Pochwalił przy tym inicjatywę zarządów Polic i Puław. Spółki te mają dzisiaj podpisać list intencyjny dotyczący strategicznego partnerstwa. O planach zawarcia tego aliansu "Parkiet" pisał jako pierwszy 12 kwietnia. Dzisiaj poznamy szczegóły współpracy obu zakładów.

Żuk dodał, że na podobnej zasadzie jak Police i Puławy możliwości współdziałania poszukać mogłyby także Tarnów i Kędzierzyn. - Konkurowanie tych zakładów na niektórych polach jest szkodliwe dla nich obu - uzasadnił wiceminister.

Co na to sami zainteresowani? - Jestem zwolennikiem nie tylko strategicznego partnerstwa, a nawet głębszych powiązań między oboma zakładami, ponieważ polskie firmy chemiczne są za małe na to, aby skutecznie konkurować z zagranicznymi potentatami, obecnymi też na naszym rynku - powiedział "Parkietowi" Krzysztof Jałosiński, prezes zakładów z Kędzierzyna. Dodał, że zaczął już działać w kierunku zawarcia porozumienia z Tarnowem.

Wkrótce list intencyjny

- Jeszcze w tym tygodniu zaplanowane jest robocze spotkanie przedstawicieli zarządów obu naszych zakładów - zapowiedział szef Kędzierzyna. - Myślę, że pójdziemy tym samym szlakiem, którym chcą podążać Police i Puławy. Sądzę, że w szybkim czasie i my podpiszemy list intencyjny - dodał. Przyszła współpraca między Tarnowem i Kędzierzynem miałaby, zdaniem Jałosińskiego, obejmować m.in. działalność handlową, logistykę, zakupy surowców, a także wymienianie się półproduktami.

- Kędzierzyn jest dostawcą amoniaku dla naszych zakładów - doprecyzował Jerzy Jurczyński, rzecznik Tarnowa. - Możliwe byłoby także wzajemne uzupełnianie handlowej oferty w dziedzinie nawozów - dodał.

Choć alians Tarnowa z Kędzierzynem wydaje się dość naturalny, nie można również wykluczyć sojuszy z innymi partnerami. - W grę wchodziłby na przykład Anwil - wskazał prezes Jałosiński. Włocławska grupa chemiczna wydaje się także dobrym partnerem dla Tarnowa. Gdyby oba podmioty połączyły siły wytwórcze w dziedzinie produkcji poliamidów, byłyby w stanie wytwarzać około 160 tys. ton tej substancji rocznie, co byłoby trzecim wynikiem w Europie.

Coraz bliżej parkietu

- Czerwcowy termin wejścia spółki na giełdę jest ciągle aktualny - zapewnił wczoraj rzecznik Tarnowa. Firma złożyła prospekt emisyjny 12 marca tego roku. - Odpowiedzieliśmy już na pierwszą turę pytań KNF, teraz czekamy na kolejne. Powinniśmy je otrzymać jeszcze dzisiaj - dodał Jurczyński.W Kędzierzynie trwa właśnie wybór doradcy prywatyzacyjnego. - Chcemy zakończyć ten proces jeszcze w maju - powiedział Jałosiński. Spółka robi wszystko, aby prospekt emisyjny złożyć w KNF najpóźniej we wrześniu i - zgodnie z wcześniejszymi założeniami - zadebiutować na GPW przed tegorocznym sylwestrem.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego