Minister Radziwiłł zaznaczył, że z roku na rok wzrasta liczba inwestorów z tego regionu zainteresowanych kupnem polskich obligacji. - Przy ostatniej emisji obligacji na rynku pierwotnym, bo tylko takimi danymi dysponujemy, nie mamy informacji o tym, co się dzieje na rynku wtórnym, udział azjatyckich inwestorów sięgnął 15 proc. - stwierdził wiceminister finansów.

Podczas spotkania w Pekinie przedstawiciele ministerstwa finansów uzyskali nowe informacje dotyczące chińskich inwestycji w polskie papiery dłużne. - Widzieliśmy się z różnymi dużymi chińskimi instytucjami finansowymi. Ktoś nam powiedział, że mają sporą pozycję polskiego długu. Myśmy ich nigdy nie odnotował - powiedział Dominik Radziwiłł. Nie chciał on jednak ujawnić szczegółów.

Wiceminister finansów dodaje, iż udział inwestorów azjatyckich w Polsce wciąż jest mały. Według nieoficjalnych informacji, do których dotarło Polskie Radio, polskie papiery dłużne posiada m.in. państwowy Bank Chin.

Na trasie „road show” dla inwestorów delegacji ministerstwa finansów prócz Chin znajduje się Hongkong, Korea Południowa, Singapur i Malezja. Spotkania z najważniejszymi inwestorami w tych krajach polskim urzędnikom pomógł przygotować jeden ze światowych banków inwestycyjnych.