Chodzi o uchwałę, na mocy której udziałowcy dewelopera zgodzili się, by wpływ na wysokość przysługujących mu płatności fantomowych miały również emisje z prawem poboru, jeśli takie zostaną przeprowadzone (akcje fantomowe to forma wynagradzania menedżerów o zasadach zbliżonych do opcji).?Czyżby GTC szykowało emisję? – Na razie nie ma takich planów. Uchwała ma wyłącznie charakter porządkowy. Podobna definicja znajduje się bowiem w programie kierowanym do menedżerów – mówi Małgorzata Czaplicka, dyrektor ds. relacji inwestorskich w GTC.
Wśród akcjonariuszy z przeszło 5-proc. udziałem na ostatnim WZA znalazły się dwa fundusze: ING OFE i Aviva OFE, które zarejestrowały odpowiednio 15 mln i 13 mln walorów. Czy to one miały zastrzeżenia do brzmienia uchwały?
– Nie jest to forma wynagradzania zgodna z naszymi zasadami corporate governance – mówi Paweł Klimkowski, członek zarządu Aviva PTE zarządzający portfelem akcji. Z tej wypowiedzi można wnioskować, że fundusz był przeciw.
Płatności fantomowe dla Alroya na lata 2011–2013 zostały uchwalone w połowie listopada minionego roku. Także w tym przypadku głosowanie nie było jednomyślne.?Przeciwko uchwale oddano głosy z 27 mln akcji. Dokładnie taką liczbę walorów na zgromadzeniu zarejestrowały ING OFE i Aviva OFE (odpowiednio 12 mln i 15 mln). Wygląda jednak na to, że od tamtego zgromadzenia grono przeciwników płatności fantomowych się powiększyło.