Rynek kapitałowy to nie tylko akcje

Od ogółu do szczegółów. Tak najkrócej można opisać drugi dzień konferencji Izby Domów Maklerskich, która odbywa się w Bukownie Tatrzańskiej.

Aktualizacja: 06.02.2017 21:33 Publikacja: 08.03.2015 08:10

Rynek kapitałowy to nie tylko akcje

Foto: materiały prasowe

O ile bowiem podczas pierwszego dnia dyskutowano przede wszystkim o tym jaką rolę spełnia rynek kapitałowy oraz czego potrzebuje, tak podczas sobotnich dyskusji uczestnicy konferencji skupili swoją uwagę na poszczególnych segmentach rynku. Pod lupę wzięto m.in. rynek forex czy też segment papierów dłużnych.

Dużo emocji zbudziła przede wszystkim dyskusja o foreksie. Od dłuższego czasu tradycyjne domy maklerskie starają się konkurować z wyspecjalizowanymi platformami foreksowymi o rządu dusz w tym segmencie rynku. Problem w tym, że w tą walkę włączyły się również zagraniczne podmioty.

- Konkurencja ze strony zagranicznych firm jest bardzo duża. Są one przede wszystkim nastawione na agresywną sprzedaż. Polskie firmy działają inaczej, stawiają bardzo mocny nacisk na edukację –mówił Paweł Frańczak, członek zarządu XTB. Przy tej okazji nie mogło także zabraknąć dyskusji o najgorętszym temacie ostatnich miesięcy czyli dopuszczalnym poziomie dźwigni finansowej na foreksie. Uczestnicy dyskusji jednoznacznie stwierdzili, że nie ma twardych dowodów na to, że większa dźwignia jest głównym powodem strat inwestorów na foreksie. – Nie ma badań, które by potwierdzały, że zmiana dostępnej dźwigni finansowej przyczyni się do mniejszych strat inwestorów – podkreślał Sebastian Zadora z DM BOŚ.

Nie zabrało także dyskusji o teoretycznie bezpieczniejszych instrumentach czyli o obligacjach korporacyjnych.

- Obserwujemy wzrost znaczenia obligacji jako finansowanie potrzeb kapitałowych – podkreślał Jacek Fotek, prezes BondSpot. Uczestnicy zgodni byli, że o ile rynek ten ma wciąż duży potencjał to też ma spore problemy. Jednym z nich jest brak ratingu plasowanych papierów. – Jeśli nie będziemy uwiarygodniać tego rynku to dalej będzie to mętny rynek - podkreślał Leszek Pawłowicz z Gdańskiej Akademii Bankowje. Piotr Kozłowski, dyrektor DM Pekao podkreślał jednak, że rynek papierów dłużnych ma teraz swoje pięć minut. – Śledzę ten rynek od kilku lat i moim zdaniem nie było na nim jeszcze tak dobre sytuacji –podkreślał. Wynika to z faktu, że firmy coraz częściej sięgają o finansowanie dłużne, a inwestorzy w czasach niskich stóp procentowych szukają wyższych stóp zwrotu.

Impreza Izby Domów Maklerskich powoli dobieg końca. Padło podczas niej wiele ciekawych stwierdzeń oraz pomysłów. Pozostaje mieć nadzieję, że nie będą to tylko pomysłu kilku ludzi w czerwonych szelkach, ale że rzeczywiście w końcu zainteresuje się nimi rząd.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego