– Zróbcie coś, bo inwestorzy chcą się wycofywać z funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ), a dystrybutorzy przestali plasować nowe emisje certyfikatów – prosi dyrektor sprzedaży jednego z TFI. Spieszymy zatem z wyjaśnieniami, że zgodnie z uchwaloną przez sejm 15 listopada ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych FIZ inwestujące na rynku kapitałowym nie będą płaciły podatku CIT.
Faktem jest, że pierwotny projekt ustawy, złożony 31 października, przewidywał, że CIT miałyby płacić wszystkie FIZ i specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO) realizujące politykę FIZ. Ostatecznie posłowie zdecydowali, że FIO i SFIO będą tak jak do tej pory podmiotowo zwolnione z CIT, a FIZ i SFIO realizujące politykę FIZ będą opodatkowane, jeżeli ich przychody pochodzą od podmiotów „transparentnych podatkowo", czyli polskich i zagranicznych, np. luksemburskich, spółek nieposiadających osobowości prawnej. Ustawą musi się jeszcze zająć Senat, nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2017 r.
– Ministerstwo Finansów, które pracowało nad poprawką, wyjątkowo sprawnie oddzieliło ziarna od plew, czyli fundusze faktycznie służące inwestowaniu od funduszy antypodatkowych – ocenia Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI.
Sprzeczne zeznania
Jest jednak jedno „ale". Za pośrednictwem spółek celowych nieposiadających osobowości prawnej inwestują nie tylko fundusze antypodatkowe. – Są trzy sposoby inwestowania za pośrednictwem spółek celowych. Przez spółkę z o.o., płacącą CIT, przez osobową spółkę komandytowo-akcyjną, na którą CIT nałożyła jeszcze Platforma Obywatelska, i przez „transparentne podatkowo" spółki luksemburskie. Tylko fundusze, które inwestowały za pośrednictwem tych ostatnich, będą musiały zmienić strukturę – mówi członek zarządu jednego z TFI.
– Jeden z naszych funduszy nieruchomości ma taką strukturę – przyznaje prezes innego TFI. – Musimy ją zmienić jeszcze do końca tego miesiąca, w przeciwnym razie fundusz będzie musiał zawiązać rezerwę na podatek CIT, na czym ucierpi jego wycena – tłumaczy nasz rozmówca. – Mamy już pomysł na zmianę struktury funduszu, tak żeby nie był on uznawany za antypodatkowy, a jednocześnie nie ucierpiała na tym stopa zwrotu – dodaje.