Czy S&P 500 dojdzie w przyszłym roku do poziomu 7000 punktów?

Optymizm na Wall Street związany ze zmianą polityczną w Waszyngtonie i dosyć dobrą kondycją gospodarki amerykańskiej jest jak na razie większy od obaw dotyczących wojen handlowych. Nowe nominacje Trumpa sugerują, że może on grać ostro wobec Chin.

Publikacja: 28.11.2024 06:00

Kevin Hasset pokieruje Narodową Radą Ekonomiczną w nowej administracji Trumpa. Fot. Toya Sarno Jorda

Kevin Hasset pokieruje Narodową Radą Ekonomiczną w nowej administracji Trumpa. Fot. Toya Sarno Jordan/Bloomberg

Foto: Toya Sarno Jordan

Środowa sesja w USA zaczęła się od lekkich spadków, S&P 500 tracił na jej początku 0,1 proc., po tym jak dzień wcześniej ustanowił on rekord. Od początku roku zyskał on ponad 26 proc., a w listopadzie przebił poziom 6 tys. pkt. Bankim Chadha, strateg Deutsche Banku, przedstawił prognozę mówiącą, że S&P 500 dojdzie na koniec 2025 r. do poziomu 7 tys. pkt. To jak dotąd najbardziej optymistyczna projekcja spośród zebranych przez agencję Bloomberga.

Optymizm nadal spory

– Widzimy ciągłą solidną dynamikę wzrostową, która będzie kontynuowana w 2025 r. Widzimy również wzrost zysków na akcję w niższym tempie dwucyfrowym – prognozuje Chadha.

Relatywnie optymistyczne są również prognozy strategów Goldman Sachs i Morgan Stanley. Eksperci z obu banków niedawno podwyższali projekcje i spodziewają się, że na koniec 2025 r. S&P 500 dojdzie do poziomu 6,5 tys. pkt.

Jak na razie ten optymizm jest w dosyć małym stopniu zmącony przez obawy dotyczące nowych wojen handlowych. W ustanowieniu przez S&P 500 rekordu podczas wtorkowej sesji jakoś nie zaszkodziło to, że prezydent elekt Donald Trump zagroził nałożeniem karnych ceł na Kanadę, Meksyk i Chiny. Pozytywnie na nastroje inwestorów wpłynął za to środowy, zrewidowany odczyt danych o PKB za trzeci kwartał. Potwierdziły one, że annualizowany wzrost gospodarczy wyniósł wówczas 2,8 proc.

– O ile wzrost gospodarzy okazuje się w tym roku być nadspodziewanie silny, o tyle nominacje dokonane przez Trumpa i zapowiedź polityki gospodarczej, która nie została jeszcze przetestowana we współczesnych gospodarkach rozwiniętych, oznaczają, że zestaw scenariuszy na 2025 r. jest szeroki. Jednakże oczekiwania dotyczące gospodarki USA są obecnie wyższe, niż były dotychczas, o czym świadczą zwyżki na giełdach sięgające od początku roku blisko 30 proc. – twierdzi Lindsay James, strateg z firmy Quilter Investors.

Sprawdzone kadry

Tymczasem Donald Trump dokonał nowych nominacji do swojego gabinetu. Kevin Hasset został wyznaczony przez niego na szefa Narodowej Rady Ekonomicznej, czyli ciała doradczego działającego przy Białym Domu. Jamieson Greer został natomiast nominowany na nowego przedstawiciela handlowego USA.

Hasset kierował już prezydencką Radą Doradców Ekonomicznych za pierwszej kadencji Trumpa, w latach 2017–2019. Wspierał wówczas plany cięcia podatków oraz bronił decyzji Trumpa dotyczących ceł. Wcześniej Hasset pracował m.in. w think tanku American Enterprise Institute oraz był doradcą ekonomicznym podczas kampanii prezydenckich George’a W. Busha, Johna McCaina oraz Mitta Roomneya.

Greer jest prawnikiem specjalizującym się w międzynarodowym prawie handlowym. Za pierwszej kadencji Trumpa był on szefem sztabu Roberta Lighthizera, ówczesnego przedstawiciela handlowego USA. Jest on również weteranem sił powietrznych, który służył m.in. w Iraku. Greer jest znany z poglądów mocno antychińskich.

– Nie ma magicznego rozwiązania, a w niektórych przypadkach nasze działania mające na celu strategiczne zerwanie z Chinami mogą wywoływać krótkoterminowy ból. Jednakże koszt nierobienia niczego lub niedoceniania zagrożenia, jakie stanowią Chiny, byłby o wiele większy – stwierdził Greer w maju podczas wystąpienia przed Komisją ds. Przeglądu Amerykańsko-Chińskich Relacji Gospodarczych oraz Bezpieczeństwa.

Gospodarka światowa
Niemieckie spółki mogą pozytywnie zaskoczyć. Będą najlepsze w Europie?
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Gospodarka światowa
Etiopia uruchomi giełdę - po raz pierwszy od rządów cesarza
Gospodarka światowa
Najgorsze gospodarki ubiegłego roku
Gospodarka światowa
Argentyński Merval urósł najmocniej, a giełda łotewska była najsłabsza
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Gospodarka światowa
Które kraje mają największy problem z wysoką inflacją oraz stopami procentowymi?
Gospodarka światowa
Jaki będzie rok 2025 dla złota? Otoczenie wciąż sprzyja kruszcowi