Trudny kwartał gigantów z MSCI Europe. Najlepsze banki i ochrona zdrowia

Przychody europejskich spółek z indeksu MSCI w trzecim kwartale nie przyniosły przełomu, co negatywnie rzutuje na prognozy zysków.

Publikacja: 18.11.2024 12:25

Trudny kwartał gigantów z MSCI Europe. Najlepsze banki i ochrona zdrowia

Foto: Bloomberg

Zaledwie 30 proc. spośród 414 europejskich firm obecnych w indeksie MSCI Europe pozytywnie zaskoczyło swoimi rezultatami w minionym kwartale, co jest najgorszym wynikiem od prawie pięciu lat, wskazują dane Bloomberg Intelligence.

Niejednolity obraz europejskich spółek

Przed sezonem publikacji raportów za okres lipiec-wrzesień 2024 r. eksperci spodziewali się 0,4-proc.wzrostu przychodów tymczasem spadły one o 0,3 proc.

Chociaż w końcówce sezonu raportowania prognozy podwyższyły takie firmy jak ASML Holdings, największy w Europie producent półprzewodników i przemysłowy gigant niemiecki Siemens, dwie największe europejskie spółki, obraz jest mieszany.

Ponad połowa firm przemysłowych, materiałowych i konsumenckich nie osiągnęła prognozowanych rezultatów z powodu rozczarowującego popytu i niekorzystnych kursów walutowych, wskazują stratedzy Bloomberg Intelligence.

Pod względem tempa wzrostu zysków najgorzej spisały się spółki z sektora energii i motoryzacyjne.

Gigantom naftowym zaszkodziły spadające ceny surowca, a producentów aut – od Porsche po Mercedes – Benz Group – dodatkowo przygniotła chińska konkurencja i spadający popyt w Państwie Środka.

Ten ostatni czynnik dał się też we znaki producentom dóbr luksusowych jak francuski gigant LVMH, który zanotował najgorszy kwartał od czterech lat w takich segmentach jak moda i wyroby skórzane.

Górą banki i ochrona zdrowia

Wyjątkowo dobre, lepsze od prognozowanych wyniki w trzecim kwartale wypracowały firmy finansowe oraz ochrona zdrowia.

Stabilny popyt na leczenie nowotworów i zwalczanie otyłości pomógł takim producentom leków jak AstraZeneca, Roche i Novo Nordisk.

Wśród kredytodawców wyróżniły się Deutsche Bank i brytyjski Barclays. Banki korzystały na dynamice opłat, a negatywne skutki spadających stóp procentowych częściowo zrekompensował im wzrost wpływów z handlu papierami wartościowymi.

Przychody bankom podbiła działalność nie podstawowa, pomogły im też niższe niż prognozowano rezerwy co jeszcze raz potwierdziło ich dużą zdolność do poprawy zysków, podkreśla Joseph Dickerson, analityk firmy Jefferies.

Lepsze od prognozowanych zyski europejskich spółek w trzecim kwartale, które wzrosły o 1,2 proc. głównie były zasługą właśnie banków.

Jak bardzo Europie zaszkodzi Donald Trump?

Trudny kwartał zwiększył wątpliwości co do szans na ożywienie w 2025 roku.- Europejskie akcje wyglądają na przyblokowane aż pojawi się wsparcie w postaci lepszych perspektyw gospodarczych w Europie i Chinach, uważają analitycy Bloomberg Intelligence.

Bardzo ważnym czynnikiem niepewności dla europejskich spółek jest prezydentura Donalda Trumpa, który zapowiedział podwyższenie ceł.

Mogą one być tym bardziej bolesne, gdyż wiele spółek mocniej uzależniło od przychodów z rynku amerykańskiego, zwłaszcza sektor ochrony zdrowia, zwracają uwagę eksperci Bloomberg Intelligence.

Gospodarka światowa
Dlaczego Boże Narodzenie świętujemy akurat 25 grudnia?
Gospodarka światowa
Kontrakty na kakao zyskiwały nawet mocniej niż bitcoin
Gospodarka światowa
Jak można wycenić Teslę i wpływy Muska. Czy wytrzymuje zderzenie z Nvidią?
Gospodarka światowa
Terapia szokowa trzykrotnego bankruta XXI wieku
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Gospodarka światowa
Polityka może zaszkodzić gospodarce Francji. Czy Macron się zakiwał?
Gospodarka światowa
Minister Andrzej Domański stanie na czele ECOFIN-u. O co będzie walczył?