Bank Japonii podnosi stopy, gdy inni mają ciąć

Inwestorzy czekali podczas środowej sesji na decyzję Fedu. W czwartek będą uważnie przyglądać się posiedzeniu Banku Anglii, który może zdecydować się na obniżkę stóp.

Publikacja: 01.08.2024 06:00

Bank Japonii podnosi stopy, gdy inni mają ciąć

Foto: AFP

Japoński bank centralny zaskoczył inwestorów, podnosząc główną stopę procentową z przedziału 0–0,1 proc. do poziomu „około 0,25 proc.”. To już druga jej podwyżka w tym roku. Główna stopa Banku Japonii stała się po środowej podwyżce najwyższa od 2008 r. Jak na globalne standardy wciąż jest ona jednak ultraniska. W środę zrównała się ona z główną stopą obowiązującą na Fidżi. Obie są teraz najniższymi stopami procentowymi na świecie.

Japoński bank centralny zapowiedział, że będzie kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej. W ramach niego zredukuje miesięczne zakupy japońskich obligacji rządowych. O ile na koniec pierwszego kwartału wynosiły one po około 6 bln jenów miesięcznie, o tyle w pierwszym kwartale 2026 r. mają wynosić około 3 bln jenów miesięcznie. Rynki zareagowały dosyć pozytywnie na te decyzje. Tokijski indeks giełdowy Nikkei 225 zyskał w środę 1,5 proc., a jen umocnił się o 1,5 proc. wobec dolara. Za 1 USD płacono po południu 150,48 jenów, czyli najmniej od marca.

Niepewna ścieżka

Inwestorzy czekali jednak w środę przede wszystkim na to, jaką decyzję podejmie Fed i co powie jego prezes Jerome Powell na swojej konferencji prasowej. Decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych zapadła już po zamknięciu tego wydania „Parkietu”, ale wcześniej powszechnie się spodziewano, że stopy procentowe w USA nie zostaną zmienione. Barometr CME FedWatch wskazywał, że szanse na obniżkę stóp na środowym posiedzeniu Fedu wynosiły jedynie 3 proc. Prawdopodobieństwo cięcia stóp na posiedzeniu Fedu zaplanowanym na 18 września wyceniał już jednak na 100 proc. Nastroje na rynkach były więc w środę raczej dobre, a większość europejskich indeksów giełdowych lekko zyskiwała po południu.

– Rynek wycenia na 60 proc. szansę na obniżkę stóp przez Fed w październiku, na 95 proc. w grudniu i na 71 proc. w styczniu. Czy inwestorzy nie poszli więc zbyt daleko w swoich oczekiwaniach? – zauważa Kathleen Brooks, analityczka XTB. Prognozowała ona przed środowym posiedzeniem Fedu, że jeśli amerykański bank centralny ograniczy oczekiwania inwestorów dotyczące cięć stóp, to może to prowadzić do zmiany nastrojów na rynku, w wyniku której najbardziej ucierpią akcje mniejszych spółek oraz firm mniej związanych z sektorem technologicznym.

Inwestorzy jak dotąd spodziewali się również, że Europejski Bank Centralny wróci we wrześniu do cięcia stóp procentowy. Lekko zachwiał jednak tą wiarą odczyt inflacji konsumenckiej w strefie euro za lipiec. Co prawda, ceny nie zmieniły się w porównaniu z czerwcem, ale licząc rok do roku, inflacja przyspieszyła z 2,5 proc. do 2,6 proc. Średnio prognozowano, że pozostanie ona na poziomie 2,5 proc. Oczekiwano również, że inflacja bazowa (czyli nieuwzględniająca zmian cen żywności, paliw i energii) spadnie do 2,8 proc., ale utrzymała się ona na poziomie 2,9 proc.

– Ten raport zapewnił amunicję „jastrzębiom” z Rady Prezesów EBC. Kontrastuje on z niedawnymi, miesięcznymi oznakami pogorszenia aktywności gospodarczej oraz sytuacji na rynku pracy w strefie euro. Nadal spodziewamy się, że EBC obetnie stopy we wrześniu, ale nie jest to całkowicie pewne. Dane o inflacji za sierpień będą miały dużo większe znaczenie niż zwykle – twierdzi Ricardo Amaro, ekonomista z firmy badawczej Oxford Economics.

Na ostrzu noża

W czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych ma podjąć Bank Anglii. Większość ekonomistów spodziewa się, że obetnie on główną stopę o 25 pkt baz., do poziomu 5 proc. Byłoby to pierwsze cięcie od 2020 r. Część ekonomistów uważa jednak, że czwartkowe cięcie nie jest pewne, a Bank Anglii może jeszcze się wstrzymać z obniżkami i poczekać, aż inflacja wyhamuje mocniej.

– Wygląda na to, że sierpniowa decyzja Banku Anglii w sprawie stóp procentowych będzie „na ostrzu noża” i jest ona jedną z trudniejszych do przewidzenia. Spodziewamy się, że Komitet Polityki Pieniężnej dokona obniżki o 25 pkt baz., ale głosowanie w sprawie stóp może być bardzo wyrównane. Ogólnie uważamy, że widzieliśmy już na tyle duży postęp w walce z inflacją, by ci członkowie komitetu, którzy w czerwcu byli bliscy głosowania za cięciem, teraz przeszli na stronę „gołębi” – prognozuje Matthew Ryan, szef działu analiz rynkowych Ebury.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz