Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.04.2025 23:14 Publikacja: 16.07.2024 06:00
Donald Trump, były prezydent USA, został lekko ranny w zamachu podczas wiecu w miejscowości Butler w stanie Pensylwania.
Foto: Fot. pap/epa
Bitcoin podczas poniedziałkowej sesji zyskał blisko 10 proc., a jego kurs wrócił na poziom powyżej 63 tys. USD. Ten skok notowań był tłumaczony tym, że szanse Donalda Trumpa na wygranie wyborów prezydenckich mocno wzrosły, po tym jak został lekko raniony kulą zamachowca. Trump w trakcie kampanii wyborczej przedstawiał się jako kandydat przychylny kryptowalutom. Inwestorzy spodziewają się więc, że jego ewentualna nowa kadencja będzie oznaczała pozytywne zmiany w regulacjach dotyczących wirtualnych walut. Rynki szykują się też na inne konsekwencje możliwej wygranej Trumpa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
- Większe niż oczekiwano cła prawdopodobnie zwiększą inflację i spowolnią wzrost - uważa szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell i sugeruje, że bank centralny wstrzyma się z decyzjami aby mieć jaśniejszy obraz sytuacji skutków wyższych taryf.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Liczba miejsc pracy poza rolnictwem w marcu wzrosła w Stanach Zjednoczonych o 228 000, w porównaniu do skorygowanego poziomu 117 000 w lutym i jest wyższa od szacunków Dow Jonesa, który przewidywał 140 000.
Takiej ceny nie było na globalnym rynku ropy od 3,5 roku. Dziś baryłka ropy europejskiej marki Brent potaniała o ponad 6 proc. do 65,64 dol./baryłka. A to nie koniec spadków.
W specjalnym wydaniu programu Prognoz Parkietu razem z ekspertami na gorącą komentujemy cła wprowadzone przez Donalda Trumpa.
Kapitalizacja nowojorskiego rynku akcji spadła w pierwszych minutach czwartkowej sesji o łącznie 1,7 bln dolarów. To więcej niż na przykład wynosi nominalny PKB Indonezji czy Turcji.
Ekipa amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa jest jak kościół. Tam jest wiara, że nasza koncepcja jest najsłuszniejsza i ona się sprawdzi. Za chwilę przekonamy się, jak się sprawdzi – mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.
Dopóki „kurz bitewny” na dobre nie opadnie, ciężko jest spodziewać się mocnego odbicia indeksów w Stanach Zjednoczonych czy też w Europie – mówi Tymoteusz Turski, analityk XTB.
Krótkoterminowo mój optymizm rynkowy nieco przygasł, ale w średnim i długim terminie nadal jestem optymistą. Po takich spadkach, indeksy, szczególnie w USA, będą miały z czego odbijać w górę – mówi Emil Łobodziński, doradca inwestycyjny BM PKO BP.
Eksperci typujący skład portfeli foreksowych postawili w kwietniu m.in. na kryptowaluty, słabość złotego, wzrosty cen metali szlachetnych czy też odbicie w górę indeksów na Wall Street. Droga do realizacji tych scenariuszy nieco się jednak skomplikowała.
- Większe niż oczekiwano cła prawdopodobnie zwiększą inflację i spowolnią wzrost - uważa szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell i sugeruje, że bank centralny wstrzyma się z decyzjami aby mieć jaśniejszy obraz sytuacji skutków wyższych taryf.
W czwartek i piątek WIG20 stracił łącznie na wartości 10,2 proc. Mocna przecena rozlała się także na inne światowe parkiety.
Kolejny dzień bardzo mocnej przeceny na rynkach. Tematem numer jeden wciąż są cła nałożone przed Donalda Trumpa. W Polsce doszedł jeszcze wątek związany ze zmianą retoryki w wykonaniu RPP, która uderzyła w banki i złotego.
Najwyżej od dwunastu miesięcy wyceniane są na warszawskiej giełdzie akcje Cyfrowego Polsatu, grupy kontrolowanej przez fundację TiVi Foundation założoną przez Zygmunta Solorza. Analitycy widzą kilka wyjaśnień.
Piątkowa sesja przyniosła dalszą, paniczną wyprzedaż na światowych giełdach. Indeks Nasdaq Composite zaczął rynek niedźwiedzia. Bardzo mocno traciła też ropa naftowa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas