Elon Musk kontra akcjonariusz Tesli. Pozew o wykorzystanie informacji poufnych

Inwestor Michael Perry złożył w czwartek pozew sądowy, w którym oskarżył Elona Muska o sprzedaż akcji Tesli wartych 7,5 mld USD tuż przed ogłoszeniem rozczarowujących wyników kwartalnych. Akcje byłyby warte 55 proc. mniej, gdyby prezes producenta samochodów elektrycznych sprzedał je po opublikowaniu wyników za czwarty kwartał - twierdzi inwestor.

Publikacja: 01.06.2024 09:57

Elon Musk kontra akcjonariusz Tesli. Pozew o wykorzystanie informacji poufnych

Foto: Bloomberg

Inwestor, Michael Perry, twierdzi w swoim pozwie, że Musk wiedział, że Tesla nie spełni oczekiwań w czwartym kwartale 2022 roku w zakresie dostaw pojazdów i sprzedał akcje Tesli o wartości 7 530 113 926 USD w listopadzie i grudniu 2022 r., zanim raport finansowy został upubliczniony w styczniu 2023 r.  W pozwie stwierdzono, że transakcje Muska „przyniosłyby mu mniej niż 55 proc. zrealizowanych kwot”, gdyby zostały dokonane po opublikowaniu wyników kwartalnych dla akcjonariuszy.

Akcjonariusz Tesli w pozwie złożonym w Sądzie Kanclerskim stanu Delaware twierdzi, że cena akcji Tesli gwałtownie spadła po upublicznieniu danych firmy za czwarty kwartał 2 stycznia 2023 r. „Musk wykorzystał swoją pozycję w Tesli i naruszył swoje obowiązki powiernicze wobec Tesli”- stwierdzono w pozwie.

Czytaj więcej

Zamiana Twittera w X – zwykły kaprys czy początek rewolucji?

Michael Perry przytacza oświadczenia Muska złożone w rozmowie telefonicznej dotyczącej zysków w 2023 r., podczas której dyrektor generalny Tesli powiedział, że firma ma „codzienną aktualizację w czasie rzeczywistym, ile samochodów zostało zamówionych a ile zostało wyprodukowanych". Ponadto zdaniem Perrego „zmiana w logistyce produkcji i dostaw Tesli” w tamtym czasie zwiększa prawdopodobieństwo, że Musk miał dostęp do istotnych niepublicznych informacji na temat produkcji i dostaw Tesli.

Perry oskarżył również Muska o wprowadzanie akcjonariuszy w błąd co do tego, czego można się spodziewać w wynikach za IV kwartał w rozmowie telefonicznej dotyczącej wyników finansowych w październiku 2022 roku.

„Tak więc czwarty kwartał wygląda wyjątkowo dobrze” - powiedział Musk, zgodnie z transkrypcją opublikowaną przez The Motley Fool.

Musk jak Ellison

Podobny przypadek miał miejsce w 2001 r., kiedy Larry Ellison, ówczesny dyrektor generalny Oracle, został oskarżony o sprzedaż akcji o wartości prawie 900 milionów dolarów, zanim jego firma ujawniła, że nie spełni oczekiwań dotyczących zysków, podał The New York Times.

Według raportu, Ellison zawarł ugodę i zgodził się zapłacić 100 milionów dolarów na cele charytatywne.

James Park, ekspert ds. regulacji papierów wartościowych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, powiedział Business Insider, że takie pozwy nie są rzadkością, ale często są oddalane na wczesnym etapie.

„Ale w niektórych przypadkach, takich jak sprawa Ellisona, sądy odmawiają oddalenia sprawy, a wtedy istnieje zachęta do ugody, a nie ryzykowania procesu” - powiedział.

Czytaj więcej

Musk pozwany za manipulowanie kryptowalutą i miliardowe straty

Proces o premie

Musk był już wcześniej oskarżany o wykorzystywanie informacji poufnych. W ubiegłym roku grupa inwestorów złożyła pozew zbiorowy przeciwko miliarderowi, oskarżając go o manipulowanie ceną Dogecoina, kryptowaluty z motywem Shiba Inu. Pozew, który został złożony w czerwcu 2023 r., jest nadal w toku.

Musk walczy również o zachowanie pakietu wynagrodzeń.  W styczniu tego roku sąd w Delawere unieważnił pakiet wynagrodzeń dla Elona Muska w wysokości prawie 56 mld dolarów. Olbrzymią podwyżkę dla szefa Tesli zaskarżył jeden z akcjonariuszy, który stwierdził, że pensje te są przesadnie wysokie. "Nigdy nie rejestruj swojej firmy w Delawere" – skomentował miliarder.

Orzeczenie dotyczyło umowy Elona Muska z Teslą z 2018 r., dzięki której objął on urząd dyrektora generalnego koncernu.  Zdaniem sądu zarząd producenta pojazdów elektrycznych niewłaściwie ustalił wynagrodzenie Muska i unieważnił cały pakiet.

Institutional Shareholder Services (ISS), firma doradzająca udziałowcom na świecie, jak powinni głosować, będąca często ich pełnomocnikiem, zaleciła akcjonariuszom Tesli, przeciwko ponownemu zatwierdzeniu pakietu wynagrodzeń. Walne zgromadzenie akcjonariuszy Tesli zaplanowano na 13 czerwca.

Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz
Gospodarka światowa
Czy cięcie prognoz zysku zagraża zwyżkom?