To był świetny rok dla giełd niemal na całym świecie

Przez ostatnie 12 miesięcy mocno rosły zarówno indeksy rynków wschodzących, jak i rozwiniętych. Spore rozczarowanie inwestorom przyniosła głównie sytuacja na chińskich parkietach.

Publikacja: 28.12.2023 21:00

To był świetny rok dla giełd niemal na całym świecie

Foto: AdobeStock

Zbliżający się do końca 2023 r. był dobrym czasem dla znacznej większości rynków akcji na świecie. Tylko nieco ponad 20 głównych indeksów giełdowych było pod koniec grudnia niżej niż na początku 2023 r., ale ponad 50 osiągnęło stopy zwrotu wyższe niż 10 proc. Spośród wszystkich głównych indeksów świata najmocniej urósł argentyński Merval, który zyskał ponad 330 proc. Rósł on bardzo mocno również w poprzednich latach (co było przejawem tego, że argentyńska klasa średnia chroniła swoje oszczędności na giełdzie przed wysoką inflacją), ale w ostatnich tygodniach impulsem do zwyżek stało się objęcie władzy przez prezydenta Javiera Milei. Na kolejnych pozycjach pod względem wielkości zwyżek uplasowały się egipski EGX-30 i pakistański KSE 100. Pierwszy z nich zyskał prawie 67 proc., a drugi 54 proc.

Liga wzrostów

Najlepszym indeksem z rynków rozwiniętych był w 2023 r. grecki Athex Composite, który od początku stycznia wzrósł o 39 proc. Jego zwyżki były m.in. skutkiem odzyskania przez Grecję po ponad dekadzie ratingu klasy inwestycyjnej. Tuż za nim uplasował się węgierski BUX, który wzrósł o prawie 38 proc. Polski WIG20, ze wzrostem o ponad 32 proc., uplasował się tuż za pierwszą dziesiątką najmocniej zyskujących indeksów giełdowych świata. Zdołał wyprzedzić m.in. japoński Nikkei 225 (+28,5 proc.), niemiecki DAX (+20 proc.) czy francuski CAC 40 (+17 proc.). Wśród indeksów giełdowych z naszego regionu bardzo dobrze wypadły m.in.: turecki BIST 100 (+34 proc.), rumuński BET (+31 proc.), chorwacki Crobex (+27 proc.) i bułgarski Sofix (+23,5 proc.).

Spośród amerykańskich indeksów giełdowych znakomicie radził sobie Nasdaq Composite, który urósł od początku roku do czwartkowego otwarcia aż o 44 proc. S&P 500 zyskał w tym czasie 24,5 proc., a Dow Jones Industrial prawie 14 proc. S&P 500 od rekordu ze stycznia 2022 r. dzieliło na środowym zamknięciu mniej niż 1 proc. Dow Jones Industrial ustanawia nowe rekordy od 13 grudnia, ale indeksowi Nasdaq Composite do najwyższego poziomu w historii brakuje jeszcze około 7 proc. (Spośród indeksów spoza USA, rekord ustanowił w czwartek indyjski Sensex. Od początku roku wzrósł o 19 proc.).

Rozczarowaniem dla inwestorów były w 2023 r. przede wszystkim giełdy chińskie. Indeks Shanghai Composite spadł od początku stycznia o ponad 4 proc., do czego mocno przyczyniło się spowolnienie gospodarcze w Państwie Środka. Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, stracił w tym czasie prawie 14 proc. Gorzej od niego radził sobie SET, czyli indeks giełdy w Bangkoku. Spadł on o nieco ponad 15 proc. Najgorzej spośród wszystkich indeksów giełdowych świata wypadł natomiast główny indeks giełdy w kenijskim Nairobi. Spadł aż o 28 proc.

Czas optymizmu

Rynkowy guru Ed Yardeni, szef firmy badawczej Yardeni Research, przedstawił jak dotąd najbardziej optymistyczną prognozę dla indeksu S&P 500. Spodziewa się, że na koniec 2024 r. sięgnie on aż 5400 pkt, czyli będzie o ponad 600 pkt wyżej niż pod koniec 2023 r. Stratedzy Goldman Sachs, Citigroup i Deutsche Banku prognozują 5100 pkt, a najwięksi pesymiści (JPMorgan Chase) 4200 pkt.

Gospodarka światowa
Z budżetu amerykańskiego często wyciekają naprawdę duże pieniądze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Scott Bessent będzie nowym sekretarzem skarbu USA
Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?