Japoński PKB ostro zanurkował. Wielki dylemat banku centralnego

Produkt krajowy brutto Japonii w okresie lipiec-wrzesień skurczył się o 2,9 proc. wobec poprzedniego kwartału. To największy taki spadek od szczytu pandemii.

Publikacja: 08.12.2023 07:39

Japoński PKB ostro zanurkował. Wielki  dylemat banku centralnego

Foto: Bloomberg

Wstępny odczyt PKB wskazywał na 2,1-proc. spadek aktywności gospodarczej w Kraju Kwitnącej Wiśni, a gorszy wynik to rezultat słabszego popytu konsumentów.

Skorygowany PKB potwierdza, że japońskie ożywienie po pandemii straciło moc w okresie letnim a perspektywy nie rysują się pomyślnie, gdyż gospodarki w innych krajach hamują a inflacja w Japonii wciąż ogranicza popyt krajowy, zauważa agencja Bloomberg.

Co gorsza, w październiku wydatki japońskich gospodarstw domowych obniżyły się o 2,5 proc. rok do roku.

Ostatnie dane komplikują kalkulacje Banku Japonii (BoJ) i rządu związane z planami rezygnacji ze stymulowania gospodarki i utrzymywania ujemnych stóp procentowych.

- Odejście od ujemnych stóp procentowych byłoby ryzykowne, w czasie kiedy gospodarka słabnie - zauważa Nobuyasu Atago, główny ekonomista w Rakuten Securities Economic Research Institute.

A na rynku nasilają się spekulacje, że BoJ niebawem zacznie odchodzić od polityki ujemnych stóp procentowych.

Atmosferę podgrzał Kazuo Ueda, szef Banku Japonii, który zdradził, że z końcem roku jego praca stanie się trudniejsza, a wypowiedź jego zastępcy odczytano jako próbę pomniejszenia znaczenia przyszłej podwyżki stóp procentowych.

W czwartek rentowności obligacji japońskiego rządu wzrosły najbardziej w tym roku a jen wobec dolara umocnił się o prawie 4 proc.

Gospodarka światowa
Roubini oskarża Yellen o manipulację
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka światowa
Bank Rosji bardzo mocno podniósł stopy
Gospodarka światowa
Inwestorzy wierzą we wzrosty rynków akcji
Gospodarka światowa
Kamala Harris to kłopotliwa kandydatka
Gospodarka światowa
Dane o PKB przerwały przecenę?
Gospodarka światowa
PKB USA znacznie lepszy od prognoz