Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.02.2025 15:24 Publikacja: 28.08.2023 21:00
Zgromadzone na rynku zapasy komputerów i smartfonów topnieją – wskazują analitycy z branży. Fot. AdobeStock
Foto: Fot. AdobeStock
Tak źle na rynku smartfonów nie było od lat. Sprzedaż spada kolejny kwartał z rzędu, a analitycy wieszczą umocnienie negatywnego trendu w II połowie br. Globalne dostawy takich urządzeń skurczą się w całym 2023 r. o 6 proc. – przewidują eksperci Counterpoint Research. A w najnowszym raporcie wskazują, że 2023 r. jest „na dobrej drodze do najgorszego wyniku od dekady”.
Wedle prognoz światowa sprzedaż smartfonów znajdzie się na poziomie ledwie 1,15 mld sztuk. Ostatni raz popyt na taki sprzęt był na zbliżonym poziomie w 2014 r. (sięgał 1,32 mld). Analitycy IDC podają, iż w II kwartale br. na rynek trafiło o blisko 7 proc. mniej telefonów komórkowych niż rok wcześniej, a ów kryzys szczególnie mocno odczuli potentaci branży – lider rynku Samsung odnotował 15-proc. spadek sprzedaży, a chińskie Xiaomi – 16-proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Powiew optymizmu z przemysłu i rozczarowanie w usługach – tak można podsumować wstępne odczyty PMI za luty ze strefy euro oraz jej największych gospodarek: Niemiec i Francji.
Niemcy pójdą do urn wyborczych 23 lutego, wszystkie niemieckie partie składają więc różnorakie obietnice, w tym cięcia podatków, wyższe inwestycje publiczne i podwyżki emerytur w celu stymulowania wzrostu. Wszystkie wiążą się z dużymi kosztami.
Rozejm w konflikcie rosyjsko-ukraińskim mógłby pomóc europejskim gospodarkom i rynkom akcji. Skala pozytywnych skutków rynkowych byłaby jednak dużo mniejsza od zawirowań, które wywołał sam początek putinowskiej inwazji.
Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w grudniu o 0,2 proc. w porównaniu z listopadem.
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA – wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. W protokole wskazano, że zmiany w polityce handlowej i imigracyjnej USA mogą zakłócić proces dezinflacji.
Od tegorocznych zwyżek europejskich akcji mogła już rozboleć głowa. W środę doczekaliśmy się odwrócenia sytuacji, a GPW była jednym z najsłabszych rynków.
Zgodnie z założeniami strategii cyfryzacji państwa do 2035 r. wszystkie podmioty realizujące zadania publiczne mają wykorzystywać elektroniczne systemy zarządzania dokumentami, a prowadzone sprawy załatwiać wyłącznie cyfrowo. Żeby tak się stało, droga jeszcze daleka.
Wielka inwestycja Microsoftu w Polsce w 2026 r. Wszystko zależy jednak od tego, jak szybko zostaną wykorzystane budowane obecnie moce obliczeniowe – mówi Brad Smith, wiceprezes i prezydent Microsoftu.
Informatyczna grupa miała w zeszłym roku 205 mln zł zysku netto wobec 208 mln zł rok wcześniej. Czy w 2025 r. uda jej się zwiększyć przychody i zyski?
Jeśli początek roku ma definiować tegoroczne dokonania rynków finansowych, to szykuje się spora niespodzianka.
Aż 75 proc. Polaków wskazało, że korzysta z aplikacji mobilnej banku w telefonie. Dla ludzi w wieku 18–24 lata aplikacja jest podstawowym narzędziem dostępu do konta – korzysta z niej ponad 90 proc. najmłodszej grupy respondentów.
Australijski Minotaur Capital wykorzystuje sztuczną inteligencję do pracy zwykle wykonywanej przez analityków.
Elon Musk, wraz z konsorcjum inwestorów, zaoferował wykupienie firmy Sama Altmana. Jego propozycja została szybko odrzucona, ale mogą być kolejne próby zakupu.
Alphabet, Meta i Microsoft zamierzają wydać w tym roku 230 miliardów dolarów na prace nad sztuczna inteligencją. Natomiast Amazon planuje wydać 100 miliardów dolarów. Inwestorzy nie są pewni, czy te wydatki się zwrócą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas