Szczyt G7: Ukraina i deglobalizacja

Ukraina będzie ponownie głównym tematem szczytu G7, który rusza w Hiroszimie w Japonii.

Publikacja: 18.05.2023 21:16

Szczyt G7: Ukraina i deglobalizacja

Foto: Kiyoshi Ota/Bloomberg

Wojna w Ukrainie i deglobalizacja, a więc światowe bezpieczeństwo militarne ekonomiczne, zdrowotne, będą głównymi tezami szczytu G7, który rozpoczyna się w piątek w Japonii.

Temat Ukrainy odbija się w każdym z punktów programu, wprost jako temat agresji Rosji, ale też w zakresie współpracy z partnerami międzynarodowymi, powrotu do nuklearnego rozbrojenia, odporności gospodarczej, bezpieczeństwa, klimatu, energii, żywności.

– Społeczność międzynarodowa jest obecnie w przełomowym momencie historii: po pandemii Covid-19 i w obliczu rosyjskiego ataku na Ukrainę, który zachwiał fundamentami ładu międzynarodowego – mówi Fumio Kishida, premier Japonii. Kraj gospodarzy chce podkreślić kategoryczny sprzeciw G7 wobec militarnych agresji i gróźb użycia broni nuklearnej czy prób obalenia ładu międzynarodowego. Pod tym względem symboliczny wydaje się być wybór miejsca – bombę atomową USA zrzuciły na Hiroszimę 6 sierpnia 1945 r., trzy dni później druga spadła na Nagasaki.

Przywódcy światowych gospodarek zajmą się też deglobalizacją. – W obliczu zachodzącej właśnie geopolitycznej transformacji powinniśmy oprzeć się siłom, które pchają nas ku mozaice wrogich koalicji. Przeformowanie świata w przeciwstawne bloki doprowadzi jedynie do większych podziałów i utrudni rozwiązanie globalnych problemów – napisał Charles Michel, prezydent Rady Europejskiej w specjalnym liście z okazji nadchodzącego szczytu. Wskazuje, że większa deglobalizacja i mniejszy multilateralizm nie uczynią świata bezpieczniejszym i zamożniejszym, ale bardziej niebezpiecznym i podzielonym.

Przewodnicząca obradom Japonia zaprosiła też przywódców z Australii, Brazylii, Komorów, Wysp Cooka, Indii, Indonezji, Korei Południowej i Wietnamu do udziału w sesjach roboczych.

Przed głównym spotkaniem G7 odbywały się mniejsze szczyty tematyczne, spotkania ministrów ds. finansów, nauki i technologii, rolnictwa, klimatu etc.

Gospodarka światowa
DeepSeek z Chin pobiła ChatGPT i wywraca rynek do góry nogami. Dobra wiadomość dla Polski
Gospodarka światowa
Czy Trump stał się łagodny dla Pekinu?
Gospodarka światowa
Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?
Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść