„W drugiej połowie marca 2023 r. Credit Suisse doświadczył znaczącego odpływu depozytów bieżących, a także nieprzedłużania depozytów terminowych. Depozyty konsumenckie zmniejszyły się w I kwartale o 67 mld franków. Odpływy, które były największe w dniach poprzedzających fuzję i zaraz po jej ogłoszeniu, ustabilizowały się ostatecznie na znacznie niższych poziomach, ale do 24 kwietnia 2023 r. nie udało się ich zatrzymać” – mówi komunikat Credit Suisse. Depozyty konsumenckie zmniejszyły się w ciągu kwartału o 29 proc., a klienci działu zarządzania majątkami wycofali 9 proc. swoich środków.
W marcu ogłoszono, że Credit Suisse zostanie przejęty przez bank UBS w ramach transakcji zaaranżowanej przez rząd Szwajcarii oraz Szwajcarski Bank Narodowy. To przejęcie nie zostało jeszcze sfinalizowane. Raport za I kwartał 2023 r. może być jednak ostatnim raportem kwartalnym w liczącej 167 lat historii Credit Suisse.
Z raportu banku wynika, że miał on w I kwartale zysk netto sięgający 12,43 mld franków. Tak zaskakująco wysoki zysk jest jednak silnie związany z wymuszeniem odpisów u posiadaczy obligacji typu AT1 wyemitowanych przez Credit Suisse. Bez tej jednej nadzwyczajnej pozycji w rachunku wyników Credit Suisse miałby w I kwartale około 1,3 mld franków straty netto.
Wymuszenie odpisów u posiadaczy obligacji AT1 wywołało duże kontrowersje. Grupa inwestorów złożyła pozew przeciwko szwajcarskiemu regulatorowi finansowemu FINMA za to, że narzucił on takie rozwiązanie dotyczące tych obligacji.