Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.04.2025 12:55 Publikacja: 16.03.2023 05:00
Foto: Adobe Stock
Brak podobieństw z Lehmanem wskazywałby, że nie ma zagrożenia bezpośrednim „zarażeniem się” kryzysem przez inne banki. Jednak podobieństwo z Bear Stearns oznaczałoby, że podobne problemy wkrótce będą o sobie dawać znać w przypadku coraz to kolejnych instytucji.
Inwestorzy wydają się nerwowo wypatrywać kolejnych potencjalnych ofiar. SVB pogrążyła utrata zaufania depozytariuszy, zmuszająca go do wyprzedaży obligacji o niskim ryzyku kredytowym, jednak przecenionych za sprawą wzrostu stóp. Dlatego na celowniku znalazły się banki, których aktywa są narażone na wysokie niezrealizowane straty i posiadające znaczny odsetek nieubezpieczonych depozytów. Agencja Moody’s poddała przeglądowi ratingi kredytowe sześciu banków, których profil finansowania jest jej zdaniem najbardziej niestabilny. Wszystkie w razie konieczności musiałyby likwidować portfele inwestycyjne ze stratą, a to nie pozostałoby bez wpływu na ich zyski oraz na i tak niezbyt solidne bufory kapitałowe. Jednak dla inwestorów pocieszeniem jest, że w razie potrzeby mogłyby skorzystać z programu wsparcia, który ogłosił Fed. Akcje First Republic, który znalazł się w wytypowanej szóstce, straciły przez tydzień ponad 70 proc. wartości, a poza USA największy niepokój wzbudzał Credit Suisse.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
Prezydent Stanów Zjednoczonych zarówno kieruje się doświadczeniami z lat 80., jak i chętnie słucha doradców, takich jak Peter Navarro. Marzy o powrocie swojego kraju do potęgi przemysłowej, jaką był w latach poprzedzających liberalizację handlu światowego.
Zmarł papież Franciszek. O śmierci głowy Kościoła katolickiego poinformował Watykan.
Inflacja w Japonii wzrosła w marcu o 3,6 proc. w ujęciu rok do roku. Oznacza to, że trzeci rok z rzędu wskaźnik inflacji ogólnej jest wyższy od celu Banku Japonii wynoszącego 2 proc.
Turecki bank centralny zaskoczył w czwartek rynki, podnosząc główną stopę procentową, tygodniową stopę odkupu, z 42,5 do 46 proc., kończąc tym samym cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas