Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.01.2025 12:21 Publikacja: 16.03.2023 05:00
Foto: Adobe Stock
Brak podobieństw z Lehmanem wskazywałby, że nie ma zagrożenia bezpośrednim „zarażeniem się” kryzysem przez inne banki. Jednak podobieństwo z Bear Stearns oznaczałoby, że podobne problemy wkrótce będą o sobie dawać znać w przypadku coraz to kolejnych instytucji.
Inwestorzy wydają się nerwowo wypatrywać kolejnych potencjalnych ofiar. SVB pogrążyła utrata zaufania depozytariuszy, zmuszająca go do wyprzedaży obligacji o niskim ryzyku kredytowym, jednak przecenionych za sprawą wzrostu stóp. Dlatego na celowniku znalazły się banki, których aktywa są narażone na wysokie niezrealizowane straty i posiadające znaczny odsetek nieubezpieczonych depozytów. Agencja Moody’s poddała przeglądowi ratingi kredytowe sześciu banków, których profil finansowania jest jej zdaniem najbardziej niestabilny. Wszystkie w razie konieczności musiałyby likwidować portfele inwestycyjne ze stratą, a to nie pozostałoby bez wpływu na ich zyski oraz na i tak niezbyt solidne bufory kapitałowe. Jednak dla inwestorów pocieszeniem jest, że w razie potrzeby mogłyby skorzystać z programu wsparcia, który ogłosił Fed. Akcje First Republic, który znalazł się w wytypowanej szóstce, straciły przez tydzień ponad 70 proc. wartości, a poza USA największy niepokój wzbudzał Credit Suisse.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bank Japonii podwyższył główną stopę procentową o 25 pb. do poziomu 0,5 proc., czyli do najwyższego poziomu od 2008 r. Taka decyzja była zgodna z prognozami analityków.
To, że BlackRock oraz sześć wielkich banków z USA wycofało się z porozumienia na rzecz neutralności klimatycznej, jest symbolem tego, że idea ratowania klimatu „za wszelką cenę” zaczęła być postrzegana na Wall Street jako obciążenie wizerunkowe.
Prezydent USA Donald Trump, stwierdził w przemówieniu transmitowanym na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że Unia Europejska nie powinna "ścigać" amerykańskich firm. Zadeklarował jednak, że gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne Europie.
Bank Centralny Republiki Turcji obniżył główną stopę procentową o 250 pb., do poziomu 45 proc. Takiej jego decyzji spodziewał się wcześniej rynek.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Według prognoz w najbliższych latach średnio o 2 proc. rocznie będzie rosła wymiana handlowa Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską. Zapowiadane cła nie powinny tego zmienić.
Ogłoszony przez administrację Trumpa, OpenAI, Oracle i japoński SoftBank projekt Stargate ma pomóc Stanom Zjednoczonym w osiągnięciu przewagi na rynku AI.
Notowania informatycznej spółki mają za sobą świetną passę. Wczoraj kurs przebił opór na poziomie 100 zł. Dziś dalej rośnie.
Zarządzający TFI PZU spodziewają się, że krajowa gospodarka będzie rosła w tym roku w tempie 3,8 proc. zarówno dzięki konsumpcji prywatnej jak i odbiciu inwestycji. Na koniec roku inflacja powinna znaleźć się w przedziale celu NBP, ale warunki do wznowienia obniżek stóp powinny pojawić się już wcześniej. Są optymistycznie nastawieni do polskich akcji i obligacji.
Z początkiem piątkowej sesji inwestorzy rzucili się do zakupów akcji Medicalgorithmics, w wyniku czego kurs rósł nawet o ponad 20 proc. Tak zareagował rynek na komunikat o pozyskaniu istotnego klienta w USA na swoje usługi. Umowa przyniesie spółce maks. 46 mln zł.
Co - po słabszym pod względem sprzedaży mieszkań 2024 r. - przyniesie kolejny rok? Kto kupuje mieszkania? Czy rośnie presja na obniżanie cen? Czy rozbudowa oferty nie była za agresywna? A może to rok okazji inwestycyjnych dla deweloperów? Nie tylko o tym porozmawiamy ze Zbigniewem Juroszkiem, prezesem Atalu.
Ponad 70 proc. spółek jest teraz wycenianych wyżej niż na początku roku, w tym 5 proc. podrożało o minimum jedną trzecią. Są nawet firmy, które zwiększyły swoją wycenę kilkakrotnie. W których przypadkach to czysta spekulacja, a w których uzasadnione zwyżki?
Ta może być opublikowana jeszcze w tym kwartale. Giełdowi analitycy liczą zwłaszcza na szczegóły dotyczące przyszłych inwestycji w budowę nowych kopalń w Polsce i za granicą oraz realizacji projektów energetycznych.
Banki coraz częściej kierują propozycje ugodowe również do tych klientów, którzy weszli na drogą sądową.
Są na giełdzie spółki, które mocno rozczarowały inwestorów. Sprawdzamy, czy ich fatalna passa ma się już ku końcowi. Czy kursy zaczną rosnąć? Jakie czynniki mogą odwrócić trend?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas