SVB to nie Lehman? Jest jednak i bardziej niepokojąca analogia

Do bankructwa nie Lehmana, ale zupełnie innego banku można zdaniem części specjalistów porównywać upadek SVB. Chodzi o Bear Stearns, którego kłopoty były przygrywką do kryzysu finansowego z 2008 r. Taki scenariusz byłby jednak dla rynków nawet gorszą wiadomością.

Publikacja: 16.03.2023 05:00

SVB to nie Lehman? Jest jednak i bardziej niepokojąca analogia

Foto: Adobe Stock

 Brak podobieństw z Lehmanem wskazywałby, że nie ma zagrożenia bezpośrednim „zarażeniem się” kryzysem przez inne banki. Jednak podobieństwo z Bear Stearns oznaczałoby, że podobne problemy wkrótce będą o sobie dawać znać w przypadku coraz to kolejnych instytucji.

Inwestorzy wydają się nerwowo wypatrywać kolejnych potencjalnych ofiar. SVB pogrążyła utrata zaufania depozytariuszy, zmuszająca go do wyprzedaży obligacji o niskim ryzyku kredytowym, jednak przecenionych za sprawą wzrostu stóp. Dlatego na celowniku znalazły się banki, których aktywa są narażone na wysokie niezrealizowane straty i posiadające znaczny odsetek nieubezpieczonych depozytów. Agencja Moody’s poddała przeglądowi ratingi kredytowe sześciu banków, których profil finansowania jest jej zdaniem najbardziej niestabilny. Wszystkie w razie konieczności musiałyby likwidować portfele inwestycyjne ze stratą, a to nie pozostałoby bez wpływu na ich zyski oraz na i tak niezbyt solidne bufory kapitałowe. Jednak dla inwestorów pocieszeniem jest, że w razie potrzeby mogłyby skorzystać z programu wsparcia, który ogłosił Fed. Akcje First Republic, który znalazł się w wytypowanej szóstce, straciły przez tydzień ponad 70 proc. wartości, a poza USA największy niepokój wzbudzał Credit Suisse.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd